Nadal festiwalowo...

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nadal festiwalowo...
Fragment plakatu festiwalu Parzybroda 2019Foto: mat. promocyjne

Niemapa – Parzybroda – Solanin – Warszawa Singera – Światłoczuły modernizm – kobiety Mansona.


Parzybroda 2019 Parzybroda 2019

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Obszańska poleca NIEMAPĘ. To pięknie zaprojektowana seria ilustrowanych przewodników po Polsce w formie mapy, a przedrostek "nie" sugeruje w tym wypadku niestandardowe podejście do tworzenia przewodników. Do tej pory powstała seria po miastach, Bieszczady i Puszcza Białowieska, a teraz czas na "NIEMAPĘ Żubry w Polsce". Opowiada o niej Joanna Studzińska. Agnieszka Szydłowska wybrała Białe Błota i festiwal Parzybroda. Koncerty, odczyty literackie, projekcje filmowe, warsztaty dla dzieci. Leśna polana, klub Fado, biblioteka, kino. Dezerter, Mikołaj Trzaska, The Pau, Kiev Office, Lech Majewski, Konrad Góra, Cojot Carlos, Adam Borzič, Zofia Bałdyga, Maciej Bobula, Ilona Witkowska, Jakub Sęczyk, Aleksander Trojanowski, Rafał Różewicz, Natalia Dziuba, Anna Cieplak, "Wojaczek", "Dezerter – Nie ma zagrożenia". 30-31 sierpnia 2019.

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 24 sierpnia >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 24 sierpnia >>>

Naszym gościem będzie dzisiaj Hanna Pałuba, dyrektorka programowa Festiwalu Warszawa Singera. Festiwal zaczyna sie już jutro (oficjalnie) i jak zawsze przynosi moc artystycznych atrakcji. Koncerty, warsztaty, książki, filmy, wystawy. Sesje naukowe…

Warszawa Singera 2019 Warszawa Singera 2019

Kolekcja w budowie Kolekcja w budowie

Ruszamy też do Gdańska, a konkretnie do oddziału Muzeum Narodowego "Zielona Brama" prosto na wystawę "NOMUS. Kolekcja w budowie", czyli prezentację Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej. Blisko 165 dzieł 29 artystek i artystów zostało wybranych spośród prac zakupionych prac przez Miasto Gdańsk w latach 2017 i 2018 z przeznaczeniem dla NOMUS (Nowe Muzeum Sztuki w budowie). Ta prezentacja przybliża publiczności stan prac nad tworzeniem zbioru. Poza Zieloną Bramą dwa obiekty o znaczącej skali są prezentowane w przestrzeni publicznej. Jest to instalacja Jerzego Bohdana Szumczyka pt. "SOS", wystawiona przed siedzibą główną Muzeum Narodowego Oddział Sztuki Dawnej, a także "Nowe Życie"– neon Elżbiety Jabłońskiej, zainstalowany na budynku NOMUS w rejonie Młodego Miasta, na dawnych terenach stoczniowych. U nas o wystawie opowiada Aneta Szyłak- współkuratorka.

Niemapa. Żubry w Polsce Niemapa. Żubry w Polsce

Światłoczuły modernizm Światłoczuły modernizm

W telefonicznym skrócie mkniemy przez Słupsk i Ustkę, Orońsko i Wrocław. Michał Margański zabiera nas na spacer… Szczególny, bo pozwalający poznać modernistyczne osiedla. "Światłoczuły modernizm" to inicjatywa Wolskiego Centrum Kultury. Mam wrażenie, że do WCK zaglądamy po raz pierwszy :) Jan Niebudek przegląda dla nas wydarzenia teatralne oraz poleca lekturę. Dzisiaj przedstawiamy książkę "Ludzkie potwory.Kobiety Mansona i banalność zła" Nikki Meredith. Autorka przez dwadzieścia lat odwiedzała "kobiety Mansona" w więzieniu, próbując zrozumieć, co zmieniło normalne na pozór dziewczyny w morderczynie i jak można żyć dalej po popełnieniu tak potwornej zbrodni. Naszym gościem jest Maciej Kositorny, który książkę przetłumaczył.

Książkę ma dla nas także Mateusz Matyszkowicz. Ryszard Jaźwiński tym razem nadaje z Nowej Soli gdzie trwa festiwal Solanin.

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka ObszańskaAgnieszka Szydłowska, Michał MargańskiJan Niebudek
Data emisji: 24.08.2019 
Godziny emisji: 13.08, 14.08


Polecane