Już czas!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Już czas!
Kulturysta RokuFoto: Jarema Drogowski

Bardzo świąteczne wydanie RDK! Rozpoczynamy nasz doroczny Plebiscyt i przedstawiamy nominowanych do tytułu Kulturysty Roku 2017!

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 23 grudnia >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 23 grudnia >>>

Nie było łatwo  jak co roku  wyłonić nominowanych w naszym Plebiscycie. Trudno wszystkie wspaniałe płyty, ważne książki i intrygujące wydarzenia zebrać na liście 10 pozycji. Kompromisom nie było końca, ale jesteśmy gotowe! Przedstawiamy nominacje w trzech kategoriach: Najlepsza Książka, Najlepsza Płyta i Najciekawsze Wydarzenie Kulturalne. Na głosy czekamy do 5 stycznia 2018 roku. Dla głosujących przygotowałyśmy kulturalne prezenty! To, rzecz jasna, nie wszystko!

Ogłaszamy nominacje do tytułu Kulturysty Roku. Potrzeba takiego wyróżnienia pojawiła się podczas prac nad przygotowywanym przez nas co roku Plebiscytem. Zauważyliśmy, jak wiele wspaniałych, unikatowych działań jest możliwych wyłącznie dzięki oddanej pracy "siłaczy". To ludzie, którzy poza głównym nurtem dotacji czy instytucji zarażają swoją pasją innych. Do tej pory tytuł Kulturysty Roku przyznaliśmy Cecylii Malik, Honzie Zamojskiemu, Danielowi Rycharskiemu, Monice Wolańskiej, Michałowi Szladze, Iwonie Furmańczyk i Agnieszce Pajączkowskiej. Kto ma szansę na nasze honorowe wyróżnienie w tym roku?

Ewa Langer

Basistka, aktywistka, prezeska stowarzyszenia Kobieca Transsmisja. Nominowana za pracę u podstaw, działania, które otwierają ciała i umysły, za obozy rockowe dla nastolatek, dziewczyn i kobiet. Za otwartość, walkę ze stereotypami i efekty działań, których można posłuchać na koncertach i płytach.

Ewa Langer Ewa Langer, fot. 


Łukasz Pałczyński

Świeżo upieczony absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, działa na styku rzemiosła, sztuki, architektury i projektowania. Twórca grupy Terytoria Kultury. Nominowany za działania artystyczno-społeczne w bieszczadzkiej, zabytkowej cerkwi w Baligrodzie, wrażliwość na krajobraz architektoniczny i próbę połączenia współczesności z tradycją.

Łukasz Pałczyński, fot. archiwum prywatne Łukasz Pałczyński, fot. archiwum prywatne


Matki Polki Na Wyrębie

Nieformalny ruch obywatelski działający na rzecz ochrony polskiej przyrody. Nominowany za troskę o zdrowie fizyczne i psychiczne kolejnych pokoleń, myślenie w perspektywie czasowej i działania na styku sztuki, ekologii i happeningu pomyślane tak, by łączyć, a nie dzielić.

Matki Polki Na Wyrębie, fot.  Tomasz Wiecha Matki Polki Na Wyrębie, fot. Tomasz Wiecha

***

Nie zapominamy oczywiście o poleceniach! Agnieszka Obszańska poleca gdański festiwal "Metropolia jest Okey", który w tym roku obchodzi swoje 11. urodziny. Czas pomiędzy świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem wypełni się przeróżnymi działaniami: spotkaniami, koncertami, spektaklami... To od 27 do 30 grudnia. UWAGA! W tym roku wyjątkowo tylko w Gdańsku!

Agnieszka Szydłowska wybrała płytę. Wyjatkową! To piosenki dla przedszkolaków w wykonaniu artystów "Piwnicy pod Baranami". "A kura stroszy pióra" nie wyprowadza na man-owce.

Rozmawiamy! Wolniej, świątecznie.


Otwieramy książkę, w której zwierzęta mają głos! "Ślady, tropy, znaki" opowiadają o zawiłych relacjach ludzi i zwierząt. Punktem wyjścia do kolejnych opowieści stały się zdjęcia z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie (od dziewiętnastowiecznych klisz szklanych po pliki cyfrowe z 2017 roku). To one zainspirowały teksty Eweliny Lasoty i Doroty Majkowskiej-Szajer. Potem powstały ilustracje Marianny Sztymy, które wydobywają to, co ukryte między słowami, sięgają poza kadr. Te trzy rodzaje wypowiedzi: fotografie, teksty i obrazy, wzajemnie się uzupełniają, ale nie wyczerpują tematu. Są raczej zaproszeniem do własnych poszukiwań. Co możemy odkryć? O tym opowiada Agnieszce Obszańskiej współautorka książki Dorota Majkowska-Szajer.

Czytamy także książkę "Dom polski. Meblościanka z pikasami". Rozmówcy Małgorzaty Czyńskiej to: Tomasz Augustyniak, Beata Bochińska, Marek Cecuła, Basia Dereń-Marzec, Danuta Duszniak, Maja Ganszyniec, Zbigniew Horbowy, Marek Krajewski, Teresa Kruszewska, Boris Kudlička, Hanna Rechowicz, współtwórczynie programu "Standard": Krystyna Arska-Perepłyś, Viola Damięcka, Agnieszka Putowska-Tomaszewska; Piotr Voelkel, Oskar Zięta.


Małgorzata Czyńska chciała się dowiedzieć, jak mieszkają ludzie, których projekty – meble, szkło, porcelana, tkaniny – trafiają do wielu polskich mieszkań. "Od strony materialnej domu przeszliśmy do historii z dzieciństwa, rodzinnych opowieści, bo dom to przecież znacznie więcej niż cztery ściany umeblowane w takim czy innym stylu, to wspomnienia, emocje, ambicje i pragnienia.  Refleksje nad domem zataczały więc coraz szersze kręgi – obejmowały kwestie obyczaju, języka, kultury, mody, urody życia, poszukiwania wzorców i mentalności Polaków." Świetna lektura, którą warto połączyć z wyprawą do Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie.

na FB 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska
Data emisji: 23.12.2017
Godziny emisji: 13.08, 14.08

Polecane