X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

PIOTR CZERWIŃSKI - "Pokalanie"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2005 14:49
To jedna z najbardziej gorzkich książek o nas, o rzeczywistości, którą z przykrością można zestawiać z antyutopią, opisaną w "Mechanicznej Pomarańczy"
Audio

"Któregoś dnia majak amfetaminowy Anthony'ego Burgessa stanie się codziennością, a nawet przeżytkiem. Czterdzieści lat po "Mechanicznej pomarańczy", w kraju kwitnącego jabola , centralnie The Vistula River, żyje kilkadziesiąt milionów Aleksów, którzy mówią z wyrazem twarzy ogłupieńca: "Sory, men"...

To jedna z najbardziej gorzkich książek o nas, o rzeczywistości, którą z przykrością można zestawiać z antyutopią, opisaną w "Mechanicznej Pomarańczy" (premiera naszej lektury zbiega się z premierą spektaklu Jana Klaty, wg tej książki).

Piotr Czerwiński (rocznik 1972) stawia "straszną" daignozę pokoleniu trzydziestolatków (w zasadzie więc można zawęzić do tej grupy tę diagnozę). Jest dziennikarzem i pokazuje środowisko dziennikarskie/kolejne zawężenie?/. Ponury obraz wyłania się zza słów, które w takim nagromadzeniu, skondensowaniu mogą przerazić, nawet zgorszyć. Książka jest "niepoprawna", więc trudno ją przyjmować ze spokojem i obojetnością. Powinniśmy jednak być ostrożni w swoim oburzeniu, choć trudno się nie oburzać. To jest rodzaj pułapki. Warto jednak zmierzyć się z nią.

Autor nie chce być utożsamiany z narratorem. To też sprawia niejaką trudność, ale wypada mu wierzyć, choć książka zawiera pewne elementy autobiograficzne.
Sam nie posługuje się językiem, którym pisze, ale poznał go i "prześwietlił" na wylot. W Prologu upewnia nas, że, chcąc opisać swoje pokolenie , musi sięgnąć po język, jakim ono mówi. W rozmowie zresztą, rzeczywistość ocenia jeszcze bardziej surowo, niż na kartach swojej książki. Ja, sądzę, że przerysowuje.

Teraz do Państwa należy ocena.

Debiut powieściowy Piotra Czerwińskiego w Trójce od 25.04.2005, od poniedziałku do piątku, o 14.50.

Premiera książki 10.05. Wydawca Śwait Książki. Seria Nowa Proza Polska (pod trójkowym patronatem).

Czyta - rówieśnik autora - MACIEJ STUHR.
Muzyka - rówieśnicy autora - zespół Elektrolot, z Marią Peszek.

Zapraszamy.
Baszka Marcinik, Piotr Bronek Bronowicz

Czytaj także

Żonglerka losem

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2009 11:48
Piotr Czerwiński – rocznik 1972. Mieszka w Dublinie. Dziennikarz, publicysta, prozaik. Jego debiut literacki to „Pokalanie” wydany w 2005 roku. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawski, przez wiele lat pracował jako reporter w Expressie Wieczornym, po jego zamknięciu współpracował z wieloma pismami kolorowymi. Wyjechał do Irlandii. Właśnie ukazała się jego druga powieść „Przebiegum życiae”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dmitrij Strelnikoff - Ruski miesiąc

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2008 09:14
Polska widziana oczami mieszkającego w Warszawie Rosjanina. Ruski miesiąc, pierwsza powieść Dmitrija Strelnikoffa, jest książką dowcipną, pełną werwy i pod wieloma względami odkrywczą.
rozwiń zwiń