X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Portret młodej wenecjanki" Jerzego Pilcha w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 20:37
Kolejna książka w odcinkach! Tym razem wieczorami w Trójce będzie można posłuchać fragmentów "Portretu młodej wenecjanki" Jerzego Pilcha.
Audio
Jerzy Pilch
Jerzy PilchFoto: Wojciech Dorosz

Nową książkę Jerzego Pilcha trudno nazwać powieścią. To rodzaj prozy dygresyjnej, w której autobiograficzne refleksje, przypominające fragmenty jego "Dziennika", przeplatają się z miniesejami na temat malarstwa (tu pewne novum, bo do tej pory pisał głównie o książkach) i - z nielicznymi, jak mozna sądzić, elementami fikcji literackiej. Najbardziej "Portret…" przypomina jednak traktat na temat literatury erotycznej. Szczęśliwie nie brak w tej dziwnej książce fragmentów zabawnych i, co częste u Jerzego Pilcha, autoironicznych oraz tragikomicznych. Przypomina ta książka wreszcie jego poprzednią, zatytułowaną "Zuza czyli czas oddalenia". Dariusz Nowacki w recenzji "Portretu..." zauważa, że nie znajdziemy tu charakterystycznej "frazy" Jerzego Pilcha. Mimo to nadal jego styl jest rozpoznawalny. Jedynie styl włączonego do "Portretu..." opowiadania Atiny Milić - czyli bohaterki Praliny Pralinowicz - jest, co naturalne, odrębny (Atina Milić jest postacią rzeczywistą; rozmowę z nią przeprowadziła do książki "Pilch w sensie ścisłym" Katarzyna Kubisiowska). Czy tego typu proza sprawdzi się w lekturze na głos? Wszystko zależy od aktora.

Jan Peszek czyta powieść "Portret młodej Wenecjanki", fot. PR Jan Peszek czyta "Portret młodej Wenecjanki", fot. PR

Tym razem zaprosiliśmy Jana Peszka, który zna Jerzego Pilcha i "słyszy" go. Do tej pory proponowaliśmy czytanie prozy tego autora Krzysztofowi Majchrzakowi ("Miasto utrapienia"), Adamowi Ferencemu ("Dziennik"), Maciejowi Stuhrowi ("Wiele demonów") oraz Piotrowi Fronczewskiemu ("Zuza albo czas oddalenia"). Warstwę muzyczną tworzą zabawne (momentami groteskowe) utwory z płyt Małych Instrumentów.

Tadeusz Nyczek w MBK (z 12 marca) cytuje zdanie kończące "Portret młodej wenecjanki": "Budzisz się i jak za życia z niebywałą lekkością prowadzisz piłkę pomiędzy grobami". Znając tę codę, może należałoby raz jeszcze przeczytać książkę?

***

Zapraszamy od poniedziałku (13 marca 2017) około 20.50.

Baszka Marcinik oraz Renata Szewczak, Janusz Deblessem i Mateusz Patyk.

Książkę opublikowało Wydawnictwo Literackie. Dziękujemy za pomoc w realizacji naszego "serialu".

Zobacz więcej na temat: Trójka Jerzy Pilch