25. Warszawski Festiwal Filmowy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
25. Warszawski Festiwal Filmowy

Warszawski Festiwal Filmowy. Filmowy świat w Warszawie. Międzynarodowy - Premierowy - Konkursowy.


Odbywający się od roku 1985 Warszawski Festiwal Filmowy jest jedną z czołowych imprez filmowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Honorowy patronat nad Festiwalem objęli Prezydent Warszawy oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

WFF jest jedynym polskim festiwalem filmów fabularnych, który otrzymał akredytację FIAPF, czyli Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Producentów Filmowych (www.fiapf.org), z siedzibą w Paryżu. Akredytacja FIAPF jest powszechnie uznawanym znakiem najwyższej jakości wśród imprez filmowych, którego posiadaniem może poszczycić się zaledwie około pięćdziesięciu festiwali na świecie.

WFF jest jedną z dwóch imprez w Polsce, na której swe nagrody przyznaje FIPRESCI, czyli Międzynarodowa Federacja Krytyki Filmowej (www.fipresci.org).

"Variety", najważniejsze pismo branżowe, od lat umieszcza WFF na listach najbardziej prestiżowych festiwali. umieściło nas w swoich rankingach festiwali. WFF to według "Variety":
- jeden z dwudziestu najważniejszych festiwali w Europie;
- jeden z pięćdziesięciu festiwali na świecie, których nie można przegapić.

Organizatorem Festiwalu jest Warszawska Fundacja Filmowa. Festiwal ma czysty wizerunek i jest szanowany przez widzów, oraz zarówno polskie jak i międzynarodowe środowisko filmowe. Prezes Fundacji, pani Ewa Więckowska-Miętkiewicz, jest od kilku lat jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, skupiającej najwybitniejszych europejskich profesjonalistów w dziedzinie filmu. Warszawska Fundacja Filmowa była polskim koordynatorem największego filmowego wydarzenia, jakie kiedykolwiek odbyło się w Polsce: ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych, która odbyła się w Warszawie 2 grudnia 2006.

W programie Festiwalu znajduje się ponad sto nowych, premierowych filmów z całego świata, które są prezentowane w kinach położonych w ścisłym centrum Warszawy.

Wśród gości prezentujących swoje filmy na Festiwalu byli się m.in. Wim Wenders, Sir Alan Parker, Volker Schlöendorff, Michael Haneke, Ari Folman, Peter Greenaway, Priit Pärn, Amos Gitai, Jim Stark, Julian Temple, Krzysztof Kieślowki, Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Jerzy Skolimowski. Tylko w ubiegłym roku (2008) swoje filmy przedstawiło w Warszawie 149 twórców z całego świata. Pokazy festiwalowe odwiedziło ponad 97.000 widzów.

Program Festiwalu jest podzielony na osiem sekcji:
- Konkurs Międzynarodowy - dla filmów fabularnych z całego świata
- Konkurs 1-2 - międzynarodowy, dla debiutów fabularnych
- Konkurs Wolny Duch - międzynarodowy, dla filmów niezależnych
- Konkurs Dokumentalny - międzynarodowy, dla filmów pełnometrażowych
- Konkurs Krótkometrażowy - dla filmów europejskich
- Mistrzowskie dotknięcie - nowe dzieła uznanych filmowców
- Odkrycia - wizje współczesnego świata
- Rodzinny Weekend Filmowy - filmy dla dzieci i rodziców.

Od roku 2005 Festiwalowi towarzyszą Regionalne Targi Filmowe CentEast, których specjalnością są filmy z Europy Środkowej i Wschodniej.
Częścią Targów są Pokazy Warszawskie, podczas których prezentujemy najnowsze polskie filmy selekcjonerom najważniejszych międzynarodowych festiwali filmowych. Dzięki Pokazom oraz działaniom Warszawskiej Fundacji Filmowej, prowadzonym w sposób ciągły od wielu lat, polskie filmy trafiają na wielkie festiwale filmowe.

WFF jest dotowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Program Unii Europejskiej MEDIA, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Polecane