X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Klasyka na "Scenie teatralnej Trójki", czyli "Dejanira" Antoniego Libery na podstawie tragedii Sofoklesa

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 16:07
Grecki dramatopisarz Sofokles jako autor oryginalnego tekstu, Antoni Libera jako tłumacz, adaptator i reżyser spektaklu, natomiast w jego obsadzie m.in. Halina Łabonarska i Mariusz Bonaszewski – to wszystko sprawia, że marcowa premiera na "Scenie teatralnej Trójki" zapowiada się znakomicie. 
Antoni Libera
Antoni LiberaFoto: Wojciech Dorosz

Premiera "Dejaniry" w Programie 3 Polskiego Radia w niedzielę (24.03) od godz. 20.05.

– Premiera na "Scenie teatralnej Trójki" w tym miesiącu będzie szczególna. Po raz pierwszy, a na pewno pierwszy raz w XXI wieku, Teatr Polskiego Radia zrealizował dla nas adaptację tekstu klasycznego. Autorem spolszczenia tragedii Sofoklesa pod tytułem "Trachinki", adaptacji tego tekstu oraz reżyserem słuchowiska jest Antoni Libera – tłumacz m.in. wszystkich dramatów Samuela Becketta, Szekspira i Kawafisa, badacz literatury, a także autor słynnej powieści "Madame" – zapowiada Barbara Marcinik z radiowej Trójki.

Libera ostatnio pracował nad spolszczeniem wszystkich siedmiu tragedii Sofoklesa, które ocalały z jego ogromnego dorobku. Zostały one opublikowane w dwóch tomach. Pierwszy zawiera "trylogię tebańską", drugi – "cykl trojański" oraz "Trachinki" właśnie. Ta sztuka, ostatnia w drugim tomie, nigdy w Polsce nie była wystawiona, a opowiada ona historię śmierci Herosa – Heraklesa. Antoni Libera przybliża nam tę historię adaptując "Trachinki" i czyniąc zarazem główną bohaterką żonę Heraklesa – Dejanirę (stąd tytuł słuchowiska).

– Fakt, że zaprezentujemy sztukę antyczną wiąże się z faktem kolejnym – po raz pierwszy od lat bohaterowie premiery na STT będą mówili wierszem (jedenastozgłoskowcem). To może wywołać "efekt obcości" u słuchaczy. Dlatego tak ważna będzie tym razem poprzedzająca premierę rozmowa z autorem i reżyserem słuchowiska – dodaje Barbara Marcinik.

"Dejanira" według "Trachinek" Sofoklesa – tłumaczenie, adaptacja i reżyseria Antoni Libera; reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska; opracowanie muzyczne – Piotr Moss.

Obsada: Halina Łabonarska – Dejanira, Magdalena Smalara – Piastunka, Łukasz Lewandowski – Hyllos, Jarosław Gajewski – Posłaniec, Mariusz Bonaszewski – Lichas, Marta Kurzak, Monika Kwiatkowska – chór.

asz

Zobacz więcej na temat: Trójka