W Trójce o autyzmie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Autyzm to zaburzenie rozwojowe charakteryzujące się problemami z komunikacją, wyobraźnią i związkami społecznymi. Bardzo częste jest również upośledzenie integracji zmysłowej (np nadwrażliwość na światło, dźwięk czy zapach).

W środę, 3 grudnia porozmawiamy o autyzmie.

W porannym Zapraszamy do Trójki zaprosimy Państwa między innymi na rozmowę z człowiekiem autystycznym, który opowie jak się z tym żyje, jakie są problemy i co chciałby zmienić.
 
Ok. 7:15 rozmowa z profesor Małgorzatą Sekułowicz z Dolnośląskiej Wyższej Szkoły Edukacji - o przyczynach autyzmu. 
 
W TuBaronie ok. 10:20 gościem będzie Maria Wroniszewska, szefowa Fundacji Synapsis - największej w Polsce organizacji zajmującej się autyzmem. Porozmawiamy o problemach w Polsce, o braku informacji, braku świadomości u ludzi i lekarzy, a także o tym, czym zajmuje się Fundacja i kim jest rzecznik osób z autyzmem. Po rozmowie dyżur telefoniczny - 22 333 33 33.
 
W popołudniowym Zapraszamy do Trójki gościem będzie Dorota Próchniewicz, pedagog, dziennikarka i samotna matka autystycznego nastolatka.
 
A w Klubie Trójki między innymi poseł Arkadiusz Rybicki (PO), szef Parlamentarnej Grupy ds Autyzmu opowie, jaki jest stan prawny w Polsce, czym zajmuje się Grupa...

Zapraszamy!

Warto też posłuchać materiałów na temat autyzmu, które być może nie zmieszczą się na antenie:

Z Michałem Furmanowskim - młodym mężczyzną z zespołem Aspergera - rozmawia Rafał Motriuk (2,12 MB)

  Z Katarzyną Słomską, matką 8-letniej Oli z autyzmem, od 4 lat mieszkającą w Szwecji rozmawia Rafał Motriuk (3,72 MB)

  Rafał Motriuk rozmawia z Kathy Sinnott - szefową Grupy ds Autyzmu w Parlamencie Europejskim (2,94 MB)

 

Autyzm to zaburzenie rozwojowe charakteryzujące się problemami z komunikacją, wyobraźnią i związkami społecznymi. Bardzo częste jest również upośledzenie integracji zmysłowej (np nadwrażliwość na światło, dźwięk czy zapach).
Autyzm objawia się w różny sposób i różnych ludzi zarówno pod względem występowania poszczególnych zaburzeń jaki i stopnia ich nasilenia; dlatego obecnie mówi się coraz częściej o „spektrum zaburzeń autystycznych” (ang. ASD – autistic spectrum disorder).
Uważa się, że dziś z zaburzeniami typu autystycznego rodzi się co 150 dziecko, znacznie więcej niż kiedyś. Nie wiadomo, czy jest to wynikiem faktycznego wzrostu liczby zachorowań czy lepszej diagnostyki i świadomości choroby.
Mężczyźni chorują na autyzm 3-4 częściej niż kobiety.
Przyczyny choroby są nieznane, eksperci wskazują na podłoże genetyczne lub/i środowiskowe. Niepotwierdzone jeszcze teorie mówią też o zaburzeniach metabolicznych, (nietolerancja glutenu i kazeiny) uszkodzeniach centralnego układu nerwowego, szczepieniach (w tym zatrucie rtęcią), poważnych infekcjach i podawaniu antybiotyków, wadach układu immunologicznego.

Objawy:
Izolacja, potrzeba niezmienności otoczenia, słabe interakcje społeczne, powtarzające się czynności (stereotypia), brak lub upośledzenie mowy, łatwość mechanicznego zapamiętywania.
Autystyczne dziecko najczęściej ma ograniczoną interakcję z innymi dziećmi, unika kontaktu wzrokowego, lubi samotność i te same czynności (kręcenie przedmiotami), jest nadmiernie lub mało aktywne fizycznie, ma trudności w uczeniu się, nie reaguje na własne imię lub polecenia (pozorna głuchota), nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństw, ma opóźnioną lub/i zaburzoną mowę.
Autyzm jest chorobą dożywotnią i nieuleczalną, stosowane jest leczenie objawowe. Kluczowe w leczeniu jest wczesne rozpoznanie i intensywna terapia.

Więcej:

Fundacja Synapsis http://www.synapsis.waw.pl/
Krajowe Towarzystwa Autyzmu: http://kta.szczecin.pl/oddzialy_kta.html

Polecane