Badjao. Poznaj tajemnice ludzi ze skrzelami!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Badjao. Poznaj tajemnice ludzi ze skrzelami!
Legenda mówi, że ich przodkowie zamiast płuc mieli skrzela i dlatego dzisiejsi Badjao potrafią tak długo przebywać głęboko pod wodą, by tam polować na ryby i zbierać owoce morza.Foto: David Kaszlikowski

- Mieli swój własny raj i doprowadzili sztukę freedivingu do perfekcji. Badjao, którzy urodzili się na łodzi i żyją na łodzi, zapadają na chorobę lądową, gdy wyjdą na brzeg - opowiada Eliza Kubarska, która przygotowuje film o tej niezwykłej, mało znanej społeczności.

Posłuchaj

Eliza Kubarska o tym jest niezwykłego w ludziach z plemienia Badjao (Do południa/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W Azji Południowo-Wschodniej, przy ciepłych i przejrzystych morzach Malezji i Filipin, żyje lud Badjao. Legenda mówi, że ich przodkowie zamiast płuc mieli skrzela i dlatego dzisiejsi Badjao potrafią tak długo przebywać głęboko pod wodą, by tam polować na ryby i zbierać owoce morza.

To była pierwsza informacja, jaką dostała Eliza Kubarska. Uwierzyła, gdy zanurzyła się pod wodę i zobaczyła, co ci ludzie potrafią zrobić. - Freedivingu można się nauczyć, ale jeżeli nagle cała społeczność w ten sposób się zachowuje, jakby wogóle nie musieli oddychać, to znaczy, że odkryłam coś bardzo niezwykłego - opowiada rozmówczyni Pawła Drozda.

Eliza Kubarska wróciła niedawno do Polski i wiele godzin spędza w studiu montażowym nad filmem dokumentalnym o ludzie Badjao, którego członkowie od setek lat żyją na morzu, a właściwie pod wodą. Podobno ich dzieci szybciej uczą się pływać niż chodzić. Dzisiaj Badjo wypierani są przez luksusowe hotele, a przyszłość "Cyganów morza" stoi pod znakiem zapytania. - Na łodziach czują się wolni. To nie był lud, który walczył; to był lud, który zawsze uciekał i żył w swoim raju; w prostu sposób, ale w całkowitej harmonii z naturą - opowiada specjalistka od trudnych wyzwań, alpinistka, podróżniczka i filmowiec.

Jak wyjaśnia gość "Do południa", ten raj został odkryty także przez naszą cywilizację. - Rejony, które niegdyś należały tylko do Badjao, w tym momencie stają się najpopularniejszymi miejscami do nurkowania - wyjaśnia. Turystyka rozwija się bardzo intensywnie, a Badjao są brutalnie przesiedlani.

Film dokumentalny Elizy Kubarskiej jest w fazie produkcji; prawdopodobnie do końca roku powstanie wersja telewizyjna. - Moim marzeniem jest realizacja filmu pełnometrażowego. Zdjęcia, które zrobiliśmy są bardzo spektakularne, a historia jest bardzo wzruszająca - mówi gość Trójki.

Jak można wesprzeć powstanie filmu pełnometrażowego? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, którą prowadził Paweł Drozd.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku między godziną 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

Polecane