X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Niespokojny geniusz Theloniousa Monka

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 11:25
– Po kilku sekundach słuchania muzyki Theloniousa Monka, rozumiemy, na czym polegały kontrowersje wokół niego. Nie da się go pomylić z żadnym innym jazzmanem – mówi Piotr Jagielski, współautor polskiego tłumaczenia biografii "Thelonious Monk: Geniusz inny niż inni" Robina D.G. Kelleya.
Audio
  • W oczekiwaniu na polską premierę biografii Theloniousa Monka (Do południa/Trójka)
Thelonious Monk
Thelonious MonkFoto: PAP/Photoshot/William P. Gottlieb

Robin D. G. Kelley "Thelonious Monk: Geniusz inny niż inni", wyd. Kosmos Kosmos Robin D.G. Kelley "Thelonious Monk: Geniusz inny niż inni", wyd. Kosmos Kosmos

Piotr Jagielski wraz z Marcinem Kowalczykiem podjęli się przetłumaczenia ponad 600-stronicowej biografii amerykańskiego pianisty jazzowego i kompozytora "Thelonious Monk: Geniusz inny niż inni" autorstwa Robina D.G. Kelleya. Wydawnictwo będzie miało swoją premierę 12 listopada w warszawskim klubie Pardon To Tu.

– Jeżeli chodzi o osobowość Theloniousa Monka, był on człowiekiem trudnym, który przez większość swojego życia zmagał się z nieprawidłowo zdiagnozowaną chorobą psychiczną. Jak każdy jazzman swojego pokolenia był ofiara dyktatury okoliczności. Był czarnoskórym pianistą jazzowym w Ameryce kolejnych dekad przesiąkniętych rasizmem i uprzedzeniami. To odbiło się na jego twórczości – opowiada tłumacz.

Dlaczego, według Milesa Davisa (i naszego rozmówcy) Thelonious Monk był kiepskim akompaniatorem? Kto jeszcze przyczynił się do polskiego tłumaczenia jego biografii? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Hirek Wrona
Gość: Piotr Jagielski (współautor polskiego tłumaczenia książki "Thelonious Monk: Geniusz inny niż inni" Robina D. G. Kelleya )
Data emisji: 14.10.2019
Godzina emisji: 11.16

kr/ml

Czytaj także

Włodzimierz Korcz: ciężko przekonać Alicję Majewską, że piosenka jest dobra

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 12:02
W audycji Marka Niedźwieckiego pojawił się jeden z najważniejszych duetów polskiej muzyki rozrywkowej – piosenkarka Alicja Majewska i kompozytor Włodzimierz Korcz. Opowiadali oni o swojej nowej płycie "Żyć się chce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ania Karwan: jestem stworzona do mówienia prawdy w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 13:12
Tym razem Marek Niedźwiecki gościł w studiu radiowej Trójki Anię Karwan, która promuje swój debiutancki album.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Bajor: na tej płycie wróciłem do swojego vibrato

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 11:30
– To były tysiące materiałów, a ukochanych utworów setki. Francuskie i włoskie piosenki były w przeszłości moją zabawą – wspominał Michał Bajor, który wydał właśnie nową płytę zatytułowaną "Kolor Cafe".
rozwiń zwiń