X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Życie Iny Benity. Prawda odkryta po latach

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 11:00
Miała burzliwy życiorys obrośnięty legendami i bagażem plotek godnym gwiazdy filmowej. Przez wiele lat sądzono, że zginęła podczas Powstania Warszawskiego w kanałach, razem z maleńkim synem Tadeuszem, który – jak powtarzano – był owocem romansu z oficerem Wehrmachtu…
Audio
  • Ina Benita i jej życie pełne tajemnic (Do południa/Trójka)
Ina Benita w 1937 roku
Ina Benita w 1937 rokuFoto: NAC/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

Ina Benita 1200.jpg
Polska Mae West i jej sekrety

– Ina Benita to jedna z największych gwiazd polskiego międzywojennego kina. Platynowowłosa femme fatale, kochana przez widzów i zafascynowanych nią dziennikarzy filmowych magazynów. Ambitna, pełna uroku i utalentowana aktorka pracowała nie tylko w kinie. Upominały się o nią teatry i rewie – przypomina Katarzyna Borowiecka. Pojawiające się wciąż na jej temat artykuły internetowe świadczą, że aktorka wciąż fascynuje. Wiele zagadek, które skrywało jej życie, udało się rozwikłać niedawno Piotrowi Gackowi, autorowi książki "Ina Benita. Za wcześnie na śmierć". 

Okładka książki "Ina Benita za wcześnie na śmierć", Krytyka Polityczna Okładka książki "Ina Benita za wcześnie na śmierć", Krytyka Polityczna

Publikacja książki zbiegła się z finałem internetowego śledztwa, prowadzonego przez Marka Telera, studenta dziennikarstwa, który pisze również dla portalu histmag.org. Jak wspomina rozmówca Katarzyny Borowieckiej, na jednym z portali internetowych w lutym 2018 roku pod artykułem o Inie Benicie, pojawił się komentarz domniemanego wnuka Iny. – W październiku pojawił się kolejny, tym razem słoweńskiego polityka Ingo Pascha, który był jednym z ministrów w pierwszym rządzie Słowenii po rozpadzie Jugosławii. Napisał on, że drugą żoną jego ojca była Ina Florow-Bułhak, a wiemy, że tak brzmiało prawdziwe nazwisko Iny Benity – opowiada Marek Teler.

Do jakich członków rodzinny Iny Benity udało się dotrzeć Markowi Telerowi? Jak aktorka wspierała podczas II wojny światowej polskie podziemie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Piotr Baron
Autorka materiału: Katarzyna Borowiecka 
Data emisji: 14.05.2019
Godzina emisji:
10.41

gs/ab

Czytaj także

Światowy Dzień Poezji w radiowej Trójce

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 14:35
To były wyjątkowe trzy godziny w paśmie "Do południa". W związku ze Światowym Dniem Poezji zaprezentowaliśmy utwory, do których teksty pisali wielcy, zarówno polscy, jak i zagraniczni poeci. Nie zabrakło też występów na żywo.
rozwiń zwiń