X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Marek Bachański i jego walka o marihuanę medyczną

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 17:49
- To była dla mnie bardzo trudna sytuacja, tak jakby wszystko się waliło na głowę. Sam bym tego nie udźwignął, bez pomocy mojej rodziny, rodziców, pacjentów i przyjaciół - mówi dr Marek Bachański, pediatra i neurolog dziecięcy, który walczył o możliwość stosowania marihuany medycznej w Polsce.
Audio
  • Dr Marek Bachański i jego walka o marihuanę medyczną (Godzina prawdy/Trójka)
Dr Marek Bachański
Dr Marek Bachański Foto: PAP/Paweł Supernak

W "Godzinie prawdy" gościem Michała Olszańskiego był pediatra, neurolog dziecięcy dr Marek Bachański. Doktor w 2014 roku natknął się w internecie na artykuł, w którym opisano przypadek dziewczynki, która cierpiała na padaczkę lekooporną. Po zastosowaniu leczenia marihuaną medyczną dziewczynka poczuła się o wiele lepiej, a liczba ataków epilepsji bardzo spadła.

Dr Bachański wpadł na pomysł zastosowania terapii u swoich pacjentów. Po przeprowadzeniu wielu analiz i opracowaniu dawki rozpoczął leczenie najmłodszych z padaczką lekooporną. Efekty były zaskakujące, dzieci zaczęły zupełnie inaczej funkcjonować, liczba ataków spadła u pacjentów od kilkuset dziennie do kilku w miesiącu.

Jednak niedługo potem dr Bachański został dyscyplinarnie zwolniony z Centrum Zdrowia Dziecka. Usłyszał zarzuty, że jego sposób leczenia jest niezgodny z prawem i niebezpieczny. Po stronie lekarza stanęli jego przyjaciele oraz rodzice małych pacjentów. Po długiej batalii został przywrócony do pracy w CZD, jednak dziś nie ma bezpośredniego kontaktu z pacjentami.

Jak to wszystko wpłynęło na życie doktora Bachańskiego? Czy nie żałuje decyzji, które podjął? Jak wyobraża sobie swoją przyszłość? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi:
Michał Olszański
Gość: dr Marek Bachański
Data emisji: 5.05.2017
Godzina emisji: 12.08

fbi/mg

Czytaj także

Kontrowersje wokół leczenia marihuaną

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 15:00
Doktor Marek Bachański, który stosował medyczną marihuanę w leczeniu pacjentów, został dyscyplinarnie zwolniony z pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marihuana medyczna w oparach absurdu. To droga do legalizacji narkotyków?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 20:51
- Wydaje mi się, że wokół marihuany narosło wiele niepotrzebnych mitów. Kontakt medyczny z tą rośliną odnotowano w Chinach ponad dwa tysiące lat przed naszą erą - podkreśla profesor Jerzy Vetulani, neurobiolog. Jakie argumenty mają przeciwnicy wykorzystania marihuany do celów medycznych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kanada coraz bliżej legalizacji marihuany. Na giełdzie już można w nią inwestować

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 07:58
Na giełdzie papierów wartościowych w Toronto od kilku dni można kupować tytuły uczestnictwa w funduszu, który inwestuje w firmy z branży marihuany. To pierwszy na świecie notowany na giełdzie fundusz tego typu.
rozwiń zwiń