Polska "Egiptem Europy"?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polska "Egiptem Europy"?
Mierniki pomiaru poziomu wody w rzece Biebrzy Foto: shutterstock.com/Dziorek Rafal

Jedni twierdzą, że Polska pod względem klimatu zmienia się w kraj piramid i faraonów, drudzy uważają porównanie do Egiptu za trik statystyczny. Jak zalewanie Polski spowodowane ociepleniem i podniesieniem poziomu wód, ma się do jej pustynnienia? 

Posłuchaj

O pustynnieniu i zalewaniu Polski (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Egipt ma Nil i Wysoką Tamę Asuańską, która dostarcza bardzo duży zasób wody, wystarczającej do zaopatrzenia w wodę Egipcjan. W Polsce jest łącznie 64 stosunkowo niewielkich zapór, które stanowią rezerwuary wody dla gospodarki. Natomiast trudno porównywać warunki klimatyczne Egiptu i Polski – odpowiada dr hab. Andrzej Woźnica, dyrektor Śląskiego Centrum Wody Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zapytany o zasadność porównywania Egiptu do Polski.

– Jeżeli mielibyśmy takie same ilości wody, no to Egipt jest dużo cieplejszy od Polski, więc ta woda dużo szybciej by wyparowała. Tam woda jest skoncentrowana w jednej rzece, a poza Nilem jest sucho. U nas sytuacja jest odmienna, mamy dużo małych rzeczek. Retencję mamy nie tylko w wielkich zaporach, ale także w terenie. Mamy las, który działa jak gąbka, mokradła, małe zbiorniki wodne, starorzecza, więc u nas ta woda jest dużo bardziej rozproszona i nie ma takiej sytuacji, jak w Egipcie – dodaje Marcin Popkiewicz, fizyk oraz współtwórca portalu "Nauka o klimacie".

Czy obecnie panująca susza to kolejna wyjątkowa sytuacja, czy początek większej zmiany klimatu? Czy z suszą, jaka panuje obecnie, będziemy mieli do czynienia coraz częściej?

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:
 dr Tomasz Rożek
Goście: Marcin Popkiewicz (fizyk, autor książek, współtwórca portalu "Nauka o klimacie"), dr hab. Andrzej Woźnica (dyrektor Śląskiego Centrum Wody Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach)
Data emisji: 25.06.2019 
Godzina emisji:
 21:08

kr/gs

Polecane