X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Polska ma poparcie NATO". Jakub Kumoch o kryzysie na granicy

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 19:01
– Prezydent i sekretarz generalny NATO omówili sytuację bezpieczeństwa w regionie – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta. Jak dodał, Polska ma poparcie NATO "właściwie dla wszystkich działań mających na celu obronę granicy Unii Europejskiej".
Jakub Kumoch: mamy pełne poparcie NATO dla wszystkiego, co robimy dla obrony granicy UE
Jakub Kumoch: mamy pełne poparcie NATO dla wszystkiego, co robimy dla obrony granicy UEFoto: KPRP/Eliza Radzikowska-Białobrzeska

Andrzej Duda rozmawiał w czwartek w Brukseli z Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym NATO. Prezydent poinformował, że na granicy polsko-białoruskiej nadal mamy do czynienia z atakiem hybrydowym ze strony białoruskiego reżimu.

Prezydent podczas tego spotkania przedstawił sytuację bezpieczeństwa na szeroko rozumianej wschodniej flance, także w kontekście informacji dotyczących bezpieczeństwa Ukrainy. Przypomniał, że obserwowana jest relokacja sił rosyjskich wokół granicy z Ukrainą.

"Polska ma pełne poparcie Sojuszu Północnoatlantyckiego"

Jakub Kumoch podkreślił, że "Polska ma pełne poparcie Sojuszu Północnoatlantyckiego właściwie dla wszystkich działań mających na celu obronę granicy Unii Europejskiej". – Prezydent i sekretarz generalny NATO omówili sytuację bezpieczeństwa w regionie – zaznaczył. 

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej podkreślił, że na sytuację należy spojrzeć "szerzej", niż pod kątem wydarzeń przy "granicy polsko-białoruskiej". – Widzimy, co się dzieje wokół Ukrainy. Uważamy, że sygnał NATO w postaci zwiększenia gotowości militarnej byłby odpowiednim sygnałem dla Rosji – powiedział. 

Posłuchaj
10:33 trójka.mp3 Jakub Kumoch o kryzysie na granicy (Trójkowy komentarz dnia)
 

Jak wskazał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta "nie należy zachowywać się prowokacyjnie, natomiast gotowość wobec Rosji powinna być twarda". – Rosja rozumie tylko taki język. Język ustępstw jest dla niej językiem zachęcania do eskalacji – ocenił Jakub Kumoch. 

Prezydencki minister odniósł się też do słów prezydenta, że nie ma powodów, by śpieszyć się z decyzjami dot. artykułu 4. traktatu o NATO. – Nie ma powodów, żeby straszyć Łukaszenkę tym, że trzydzieści krajów sojuszniczych podejmie konsultacje na jego temat. Te konsultacje zresztą i tak trwają niezależnie od tego, czy jest to nazywane artykułem 4., czy nie – zauważył.

Czytaj także:

W ocenie Jakuba Kumocha fakt, że granica Polski jest szturmowana przez grupy migrantów, "to chyba jest za mało jednak mimo wszystko", żeby siódmy raz w historii wzywać do uruchomienia artykułu 4.

 Trochę spokoju. Polska nie jest w stanie wojny z Białorusią, oczywiście Polska jest ofiarą agresji, pewnej agresji hybrydowej, ale mimo wszystko zachowajmy pewne proporcje. To nie jest wojna ani nie uważamy, żeby nasz kraj był w tym momencie fizycznie zagrożony  powiedział prezydencki minister.

Artykuł 4. Traktatu północnoatlantyckiego

Zgodnie z artykułem 4. Traktatu północnoatlantyckiego każde państwo członkowskie NATO może wystąpić o konsultacje z innymi państwami członkowskimi, jeśli uważa, że zagrożone są jego integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo.

Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy wiosną gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Stan wyjątkowy

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach województwa podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy, który potrwa do 2 grudnia. Na mocy specustawy do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią ma stanąć stalowy płot – zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu.

ZOBACZ TAKŻE: Jadwiga Wiśniewska w "Sygnałach dnia" o rozmowach z NATO

* * *

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Jakub Kumoch (sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta)
Data emisji: 25.11.2021
Godzina emisji: 18.10

PR24/PAP/nt/kr

Czytaj także

"Świat zachodni musi wysyłać sygnały do Mińska i Moskwy". Wiceszef MSZ o solidarności w obliczu kryzysu na granicy

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 12:00
- Chcemy utrzymać solidarność Zachodu ws. kryzysu migracyjnego - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Podkreślił, że świat zachodni wspólnie z Europą Środkową i Wschodnią musi wysyłać sygnały do Mińska i Moskwy, by nie dochodziło do dalszych działań eskalacyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jankowski: jest ryzyko odgrzania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, reakcja USA to znak zapytania

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 14:00
- Za rządów administracji Donalda Trumpa Stany potrafił zadziałać bardzo szybko i bardzo ostro - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Jankowski z radia WNET, pytany o reakcję Zachodu na ewentualny otwarty konflikt militarny Rosji z Ukrainą. - Wątpię, by teraz Waszyngton był gotowy do tego typu działań (...) Biały Dom nie bardzo rozumie, co się dzieje i nie bardzo wie, jak ma reagować na działania Kremla - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bronimy zewnętrznej granicy UE, a także Niemiec". Premier po spotkaniu z Angelą Merkel

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 15:36
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w czwartek (25.11) w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel. Rozmowa dotyczyła m.in. bieżącej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej oraz koordynacji odpowiedzi państw europejskich i członków NATO na działania hybrydowe ze strony reżimu Alaksandra Łukaszenki.
rozwiń zwiń