X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Spór o kopalnię Turów. Fogiel: jesteśmy na dobrej drodze, by ten problem został rozwiązany

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 10:00
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła, że Polska i Czechy są coraz bliżej porozumienia ws. kopalni Turów. M.in. na ten temat dyskutowali w Programie 3 Polskiego Radia goście Beaty Michniewicz: Radosław Fogiel (PiS), Marcin Kierwiński (PO), Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta RP oraz Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy.
Beata Michniewicz i jej goście
Beata Michniewicz i jej gościeFoto: PR

Osiemnasta runda negocjacji ws. kopalni Turów nie zakończyła się porozumieniem. Obie strony uznały, że potrzebują jeszcze czasu na ustalenie szczegółów dotyczących przyszłej międzyrządowej umowy w sprawie Turowa. Polska minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapewniła, że rozmowy zbliżają się do finału.  Potrzebujemy jeszcze czasu do poniedziałku na uzgodnienie szczegółów i wtedy wrócimy z ostatecznym komunikatem – przekazała.

Paweł Sałek wyraził nadzieję, że "ta trudna sytuacja niedługo się zakończy".  Trzeba uspokojenia tej sprawy  podkreślił.  Widać światełko nadziei (na porozumienie - red.), bo okoliczności polityczne w Czechach się zmieniły  dodał.

Turów forum 1200 (3).jpg
Przedłużono negocjacje ws. Turowa. Minister klimatu: jesteśmy w dobrym dialogu

– Jest takie powiedzenie: "głupi płaci dwa razy" – powiedziała Anna Maria Żukowska. Wskazała, że w tym przypadku dotyczy ono Polski.  Zamiast się dogadać z Czechami, zanim oni pozwali nas do TSUE, Polska zwlekała, nie wykazywała odpowiedniej aktywności dyplomatycznej  mówiła. Dodała, że "zapłacimy Czechom dużo więcej, niż na początku od nas oczekiwały".

Posłuchaj
48:09 PR3 2021_11_06-09-08-38.mp3 Radosław Fogiel, Marcin Kierwiński, Paweł Sałek i Anna Maria Żukowska m.in. o sporze ws. Turowa oraz o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej ("Śniadanie w Trójce"/Trójka)

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel mówił, że temat KWB Turów pojawiał się w jego rozmowach z czeskimi politykami i ekspertami.  Budujące było jedno: była zgoda co do tego, że Czesi zdają sobie sprawę, uznają to za warunek sine qua non, że musimy wydobywać węgiel w Turowie – mówił.

Podkreślił, że Praga rozumie znaczenie tego podmiotu dla polskiej energetyki. Jednocześnie zależy jej, by "dbać o warunki życia mieszkańców terenów przygranicznych". Jak dodał, obie strony są gotowe na kompromis, więc "jesteśmy na dobrej drodze i ten problem będzie rozwiązany" – powiedział.

Marcin Kierwiński z PO komentował z kolei, że dziś politycy PiS mówią, iż "trzeba się dogadać", "trzeba mieć dobre relacje".  Szkoda, że zajęło wam to aż cztery miesiące  zwrócił się do Radosława Fogla.  To kpina. Wiadomo było, że trzeba rozmawiać, zawrzeć porozumienie, a wy musieliście cztery miesiące robić polityczną awanturę. To jest przerażające. Skonfliktowaliście Polskę ze wszystkimi, nawet w tak oczywistej sprawie nie potrafiliście zareagować na czas  kontynuował.

Trudna sytuacja na granicy polsko-białoruskiej

Goście audycji rozmawiali także o sprawach związanych z falą migrantów, która napiera na polsko-białoruską granicę. Paweł Sałek powiedział, że prezydent Andrzej Duda jest zatroskany o sprawy związane z obronnością kraju. Dodał, że "fizyczna zapora jest niezbędna i potrzebna. Są na to przykłady w innych krajach, że tego typu instalacje pomagają".

Czytaj także:

Anna Maria żukowska skomentowała, że "potrzeba dobrych relacji dyplomatycznych i współpracy".  Polska powinna podjąć rozmowy z państwami, z których przybywają do nas uchodźcy. Nie jest rozwiązaniem odsyłanie ludzi do lasu. To jest niehumanitarne  podkreśliła poseł Nowej Lewicy.

Radosław Fogiel ocenił natomiast, że "nie możemy dać się sprowokować". Dodał jednak, że nie oznacza to, iż Polska "ma zamknąć oczy".  Sytuacja wymaga od nas zwiększonej czujności, dlatego Straż Graniczna i wojsko są w stanie gotowości  podkreślił.

Poseł Platformy obywatelskiej Marcin Kierwiński ocenił natomiast, że najrozsądniejszą reakcją na działania Łukaszenki powinno być zaangażowanie polskiej dyplomacji, aby w tej sprawie naszemu krajowi pomogła Unia Europejska oraz NATO.  Myślę, że powinniśmy być ambasadorem tego, aby na Białoruś nakładać kolejne sankcje  powiedział.

***

Audycja: Śniadanie w Trójce

Prowadzi: Beata Michniewicz

Goście: Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość), Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta), Anna Maria Żukowska (Nowa Lewica)

Data emisji: 6.11.2021

Godzina emisji: 09.08

ms/ng/zch

Czytaj także

Sawicki: rząd powinien wystąpić do KE o współfinansowanie budowy zapory na granicy

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 09:51
– My bronimy całego obszaru Schengen, całego obszaru UE. Nie ma żadnej potrzeby, żebyśmy inwestowali w tę granicę tylko z własnych środków – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marek Sawicki, poseł PSL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie zamykamy przed nikim drzwi". Bogdan Rzońca o ustawie o cudzoziemcach

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 08:00
- Nie należy z góry przyjmować optyki, że wszystko, co robimy w Polsce, musi być podyktowane z Brukseli. Straszenie polskimi ustawami jest nie na miejscu i ma charakter polityczny. Powinniśmy trzymać się polskiej konstytucji i racji stanu. Możemy poprawiać przepisy, jeśli zostanie udowodniona ich niezgodność z prawem - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Bogdan Rzońca. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To jak prośba o ponowne wpuszczenie konia trojańskiego". Liziniewicz o apelach opozycji ws. kryzysu na granicy

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 11:34
- To jest trochę tak, jak gdyby mieszkańcy Troi namawiali do tego, żeby konia trojańskiego jeszcze raz przyjąć do miasta - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska"). Gośćmi audycji byli również Dawid Wildstein (Telewizja Polska) i Piotr Cywiński ("Sieci").
rozwiń zwiń