X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Dla dorosłych i dla dzieci... Bis!

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 13:33
Tym razem tę historyczną Trójkową formułkę wygłaszał pan Piotr Fronczewski i w Mikołajki czytał fragmenty "Akademii Pana Kleksa" Jana Brzechwy.
Audio
  • Świąteczne, wyjątkowe spotkania z "Akademią Pana Kleksa"! (Trójka)
Piotr Fronczewski
Piotr FronczewskiFoto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio
Michał Margański zdjęcie z drugiej bądź trzeciej klasy szkoły podstawowej, fot. autor nieznany Michał Margański zdjęcie z drugiej bądź trzeciej klasy szkoły podstawowej, fot. autor nieznany

Nasza lektura spotkała się z gorącym przyjęciem, zaprosiliśmy więc ponownie pana Piotra do studia i oto są kolejne fragmenty "Akademii", które złożyły się na niemal godzinne spotkanie w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia z profesorem Ambrożym Kleksem oraz małymi słuchaczami jego Akademii (których imiona zaczynają się na A), ale także ze szpakiem Mateuszem oraz… golarzem Filipem i z mieszkańcami "psiego raju".

Mikołajki w Trójce. Piotr Fronczewski czytał "Akademię Pana Kleksa" >>>

Przypomnijmy: Michał Margański zaproponował, by powrócić do samej książki, gdyż jeśli pamiętamy szaloną uczelnię profesora Ambrożego Kleksa, to głównie za sprawą filmu. Uznaliśmy, że dzisiaj lektura "Akademii" istotnie może okazać się odświeżająca. "Książka, jak i fenomenalny film przenosiły mnie w zupełnie inny wymiar. Magia nakreślona przez Brzechwę, Szancera i Gradowskiego była tak ekscytująca, że sam postanowiłem zostać Kleksem" – mówił pomysłodawca radiowej adaptacji Michał Margański. "Pomysł przyszedł we śnie. Następnego dnia przedstawiłem go dyrekcji i Baszce Marcinik".

Czy młodsi znają w ogóle przygody Pana Kleksa? Starsi, czy nie mają ochoty pobawić się w odczytywanie podtekstów? Postanowiliśmy jednak przerzucić pomost do filmu, zapraszając do przeczytania fragmentów książki odtwórcę roli profesora czyli właśnie Piotra Fronczewskiego oraz, cytując muzykę filmową Andrzeja Korzyńskiego. Ku naszemu zaskoczeniu obaj panowie zaakceptowali nasz pomysł, choć minęło 35 lat od premiery filmu. Krzysztof Gradowski realizował go w warunkach (1983), które trudno sobie dziś wyobrazić. Sama książka Jana Brzechwy także powstała w czasach, o których wolelibyśmy nie pamiętać (1946).

"Akademia Pana Kleksa" – ilustracja Jana Marcina Szancera "Akademia Pana Kleksa" – ilustracja Jana Marcina Szancera

Ciekawi byliśmy, jak dzisiaj podziałają na wyobraźnię fantastyczne przygody Adasia Niezgódki, w zupełnie innych realiach, w świecie, w którym za sprawą komputerów wszystko prawie jest możliwe… prawie, poza kleksami! Podobno słowo "kałamarz" wyszło z użycia…

Teraz już nasza ciekawość została zaspokojona, a my odważniej przystąpiliśmy do realizacji kolejnych fragmentów.

Dodajmy, że wcześniej, przed spotkaniem świątecznym z panem Kleksem, w Wieczór Wigilijny, mieliśmy miłą okazję porozmawiać z panem Piotrem Fronczewskim oraz posłuchać kilku minut z jego lektury.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Barbara Marcinik, Renata Szewczak, Michał Margański i Kuba Sadowski.

***

Tytuł audycji: Akademia Pana Kleksa 
Data emisji: 25.12.2019 
Godzina emisji: 12.04


Czytaj także

"Dla dorosłych i dla dzieci Kleksa czyta Program Trzeci"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 15:09
Z okazji Mikołajek w piątek 6 grudnia Piotr Fronczewski – znakomity aktor teatralny, filmowy i telewizyjny – czytał w radiowej Trójce fragmenty "Akademii Pana Kleksa". Tego dnia nie zabrakło również rozmowy z Andrzejem Korzyńskim – autorem muzyki do filmów zrealizowanych na podstawie prozy Jana Brzechwy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wigilijna fantazja 2019

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 00:03
Ćwierć wieku minęło od momentu, w którym po raz pierwszy zaprosiliśmy wszystkich słuchających nas mimo Wigilii Bożego Narodzenia lub właśnie z powodu Wigilii.
rozwiń zwiń