Alicja Knast: ważne jest to, co robimy z naszym dziedzictwem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Alicja Knast: ważne jest to, co robimy z naszym dziedzictwem
Muzeum Śląskie w Katowicach Foto: Velishchuk Yevhen/Shutterstock

– Tytuł koncertu z jednej strony nas porządkuje, ale z drugiej wysyła pewien sygnał do publiczności, która go wybiera. To jak okładka książki albo płyty, ale jest to też pewnego rodzaju wizja autorów – mówi o koncercie "Wyrwani życiu" Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Posłuchaj

Alicja Knyst o koncercie "Wyrwani życiu" (Audycja muzyczna/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"24 sierpnia, w setną rocznicę zakończenia I powstania śląskiego, spotkamy się w Muzeum Śląskim, aby razem wspomnieć wszystkich, którzy stanęli do walki o Górny Śląsk, ofiarując to, co mieli najcenniejszego – swoje życie. Chcemy uczcić pamięć tych, którzy zostali bezpowrotnie "wyrwani życiu", pozostawiając w sercach bliźnich bezgraniczny smutek i żal. Mając w sercach tę bolesną bliznę, chcemy upomnieć się o najwyższe wartości – o wolność, o wspólnotę społeczną i narodową, o porozumienie ponad wszelkimi podziałami. Upomnieć się o życie w jedności i zgodzie" - piszą organizatorzy.

Z potrzeby zaapelowania o pokojowe rozwiązywanie wszelkich konfliktów zrodziła się idea symfonicznego koncertu plenerowego. Wydarzenie zostało podzielone na dwie części. W pierwszej wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej. W aranżacjach na orkiestrę symfoniczną usłyszmy Grubsona, Aleksandrę Królik, Czesława Mozila, Renatę Przemyk, Sebastiana Riedla i Skubasa, a reżyserii tej części widowiska podjął się Piotr Metz. W muzycznym opracowaniu artyści wykonają m.in. wiersze Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Kijonki a także pieśń powstańczą ze zbioru Adolfa Dygacza.

W drugiej części koncertu wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej wraz ze światowej klasy solistką, Iwoną Sobotką. Zza pulpitu dyrygenckiego muzyków poprowadzi maestro Krzysztof Penderecki. W finałowej części koncertu zabrzmi "Chaconne" Pendereckiego a także słuchana na całym świecie kompozycja Henryka Mikołaja Góreckiego – III Symfonia op. 36 "Symfonia pieśni żałosnych". W warstwie słownej utworu spotykają się średniowieczny Lament świętokrzyski, tekst pożegnania córki z matką pochodzący z inskrypcji w celi zakopiańskiego Gestapo oraz śląska pieśń ludowa z okresu I powstania śląskiego.


Koncert "Wyrwani życiu" Koncert "Wyrwani życiu"

– Ten koncert to spotkanie osób, które chcą uhonorować pamięć o I powstaniu śląskim, którego stulecie będziemy obchodzić. Jest to też spotkanie nasze. O ile w przypadku Powstania Warszawskiego żyją świadkowie, którzy mogą opowiadać o tych bardzo trudnych dniach, to przy okazji powstań śląskich ta historia jest żywa na kartach prac naukowych, ale nam, żyjącym w XXI wieku, trudno jest wyobrazić sobie te emocje, wydarzenia. Formuła koncertu jest nietypowa: przywołuje pamięć przy pomocy materiałów archiwalnych Polskiego Radia nagranych po II wojnie światowej. Z drugiej strony, jest nawiązaniem do tego, że ból po stracie najbliższych nie jest czymś odległym. Jesteśmy w stanie to sobie wyobrazić, bo każdy z nas nosi w sobie ranę po stracie kogoś i chcemy tym koncertem tę odległość stu lat jakoś zniwelować, udowodnić, że jesteśmy w stanie pokazać sobie wydarzenia tamtych dni i nie mówię tu stricte o historycznych wydarzeniach, a o trudnych przeżyciach – tłumaczy Alicja Knast.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Audycja muzyczna
Autor: Piotr Metz
Gość: Alicja Knast (dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach)
Data emisji: 15.08.2019
Godzina emisji: 13.26

mat. prasowe/ml

Polecane