X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Reportaż

Dorota Jaśkiewicz-Łebek nominowana w XXIII konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 15:32
Reportaż "Frau Maria spełnia marzenia" Doroty Jaśkiewicz-Łebek, stałej współpracowniczki Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, znalazł się wśród prac nominowanych do tegorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego w kategorii radiowej.
Audio
  • Frau Maria spełnia marzenia - reportaż Doroty Jaśkiewicz-Łebek
Dorota Jaśkiewicz-Łebek
Dorota Jaśkiewicz-ŁebekFoto: archiwum prywatne

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie dnimediow.org

Reportaż "Frau Maria spełnia marzenia" 

Maria Zuchantke i jej mąż Josefus związali swoje życie z Polską. Tu czują się wolni i szczęśliwi. Kochają Polaków za kreatywność i radzenie sobie wtedy, kiedy Niemcy rozkładają ręce. Oboje byli wychowani w duchu szacunku do ludzi i przyrody. Kiedyś pracowali w szkołach w Niemczech, a Maria krótko prowadziła szkołę domową w Polsce. Sami mają czwórkę dzieci. Ale zawsze marzyła, żeby założyć w naszym kraju prawdziwą alternatywną szkołę, z indywidualnym podejściem do ucznia, łączącą naukę z zabawą.
I teraz udało jej się spełnić to pragnienie. Autorka wraca z mikrofonem do swoich bohaterów po kilku latach.
Rodzina przeniosła się z dolnośląskiej wsi do Bolkowa i tam założyli „szkołę” będącą uzupełnieniem nauczania domowego, które rodzice wybrali dla swoich dzieci jako formę edukacji. Ta szkoła nie jest jednak końcem marzeń Marii…


Dorota Jaśkiewicz-Łebek

W czasie studiów kulturoznawczych na Uniwersytecie Wrocławskim pisywała w prasie studenckiej.  Po nich związała się  z Radiem Wrocław. Mimo że stało się to 1 kwietnia 1985 r. - to od początku pracę radiową traktowała bardzo poważnie.  Np.: zajmując się ochroną środowiska, którą w tamtym czasie nikt się systematycznie nie zajmował w jej rozgłośni. Między innymi walczyła przy pomocy mikrofonu o zlikwidowanie uciążliwej dla miasta i okolic podwrocławskiej Huty Siechnice. Hutę zlikwidowano!  Nagrywała także audycje popularnonaukowe i kulturalne. Pracowała nie tylko w Redakcji Reportażu, ale wcześniej długo w Redakcji Publicystyki, a później Kultury. Przez kilka lat przygotowywała cykl audycji pt.: "W stronę nieba – platforma myśli religijnej i mistycznej". Reportaże były jednak obecne w jej pracy radiowej prawie od początku. Najczęściej  społeczne, interwencyjne, a nawet śledcze. Współpracowała ze wszystkimi ogólnopolskimi rozgłośniami radiowymi, głównie z "Trójką". Wprawdzie nie wysyłała swoich reportaży na konkursy, ale kilkakrotnie wygrywały one w rankingach słuchaczy, jak choćby "Wybór Zosi" – o 18-letniej dziewczynie, która postanowiła zostać korespondentką wojenną i wyjechała na wojnę w Jugosławii, czy "Podwójne życie Teresy" – o emerytce, która zdecydowała się zwiedzać świat bez pieniędzy, poruszając się autostopem. Jest dumna z cyklu reportaży: "Rodzice do wzięcia" o programie "Pride", przygotowującym do rodzicielstwa zastępczego.

Była nagradzana m.in. w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów "Melchiory".