X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Reportaż

Melchiory 2014 - Podsumowanie Konkursu

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 15:00
Niedziela, 1 czerwca, godzina 21.18, Program 1. Zaprasza Małgorzata Kownacka.
Audio
Agnieszka Czyżewska-Jacquemet odebrała statuetkę Melchiora 2014. Dziennikarka Polskiego Radia Lublin została Radiową Reportażystką Roku.
Agnieszka Czyżewska-Jacquemet odebrała statuetkę Melchiora 2014. Dziennikarka Polskiego Radia Lublin została Radiową Reportażystką Roku.Foto: PAP/Marcin Bednarski

Ogólnopolski Konkurs Reportażystów MELCHIORY odbył się już po raz 10. Statuetki Melchiora otrzymali autorzy najlepszych reportaży radiowych, prasowych i  telewizyjnych.
Uroczystą galę rozpoczęły słowa patrona nagrody Melchiora Wańkowicza : " Reportaż tkwi fizjologicznie w naturze ludzkiej i, jeżeli nie przychodził natłok zdarzeń, zaczynał zahaczać o literaturę piękną, żeby oddać nie tylko dwuwymiarowość świata, ale jego kolor, jego zapach, jego dźwięk. Wszystko w poszukiwaniu prawdy o świecie ".

Jubileusz Melchiorów - wspomnienia dotychczasowych laureatów >>>

Najważniejszą nagrodę – tytuł Radiowego Reportażysty Roku – przyznano Agnieszce Czyżewskiej-Jacquemet z Polskiego Radia Lublin. Laureatka otrzymała statuetkę Melchiora i nagrodę pieniężną w wysokości 20 000 zł "za znakomity warsztat i zwrócenie uwagi na nowe zjawisko relatywizmu moralnego we współczesnym społeczeństwie" . - Odebrało mi mowę! - powiedziała odbierając statuetkę - Ja jestem od słuchania, więc tylko bardzo serdecznie podziękuję wszystkim, którzy mi pomagają w pracy nad reportażem i bohaterom, którzy mi zaufali. Za każdym razem, gdy wręczany jest Melchior, wygrywa reportaż i jego siła opowiadania o świecie - podkreśliła najlepsza radiowa reportażystka roku.

W kategorii Inspiracja Roku jury postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody – statuetki Melchiora. Angelika Kuźniak (dziennikarce niezależnej) została nagrodzona "za reportaże o powinności artysty. O obowiązku, jaki ma się wobec własnego talentu. Wobec świata. Wobec Tego, kto nam ten talent podarował". Odbierając nagrodę wypowiedział słowa wspólne wszystkim reportażystom: "jestem bardziej od pisania, niż mówienia. Dziękuję". Drugą statuetkę otrzymali autorzy filmu dokumentalnego "Kochani recydywiści" – Irena i Jerzy Morawscy (TVP) "za wnikliwą opowieść o wielkiej potrzebie miłości" .

W kategorii Premiera Roku jury wyróżniło dwiema równorzędnymi nagrodami reportaże: "Nieidealna piosenka" Anny Dudzińskiej (Polskie Radio Katowice) "za niezwykle emocjonalną opowieść o trudnym losie chłopca, który próbuje zmienić swoje życie przez własną twórczość" oraz "Chcę więcej" Bartosza Panka (Program 2 Polskiego Radia) "za doskonały formalnie reportaż, który pokazuje siłę muzyki, dowodzi, że walka o sztukę jest walką o życie" . Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 4 500 zł oraz statuetki Srebrnego Melchiora.

Bartosz
Bartosz Panek, fot. W. Kusiński
Nagrodą Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia (statuetka Melchiora) uhonorowano natomiast Annę Żur z AbbVie Polska Sp. z o.o. "za wieloletnią wspaniałą współpracę, życzliwość, nieocenioną pomoc i umiłowanie reportażu radiowego". - Chciałam podziękować wszystkim, z którymi miałam okazję współpracować. Też z tymi, którzy pracują za kulisami, bo ich nie słyszymy - powiedziała odbierając nagrodę.

Jury konkursu obradowało w składzie: Irena Piłatowska-Mądry (przewodnicząca), Hanna Krall, Krystyna Melion, Anna Sekudewicz, Maciej Drygas. Nagrody wręczali członkowie zarządu Polskiego Radia Jolanta Wiśniewska i Henryk Cichecki.

Gala Reportażystów Polskich "MELCHIORY 2014" odbyła się 23 maja w Teatrze Stanisławowskim w warszawskich Łazienkach Królewskich. Patronat honorowy nad Galą objął minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski , a patronat medialny: Pierwszy Program Polskiego Radia i Tygodnik "Angora" .
________________________________________
Celem Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów jest promowanie indywidualności autorskich i ambitnych form twórczości radiowej, a także uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych. Odwołanie w nazwie konkursu do Melchiora Wańkowicza jest przywołaniem najlepszej tradycji polskiego reportażu oraz warsztatu i stylu pracy, do którego sięgają dziennikarze uprawiający ten gatunek.