X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Reportaż

Ewa Michałowska

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 08:55
Audio

W radiu pracuje od 1991 roku ( najpierw w Redakcji Reportaży, obecnie – w Studiu Reportażu i Dokumentu). Autorka ponad 500 reportaży i audycji dokumentalnych.

Absolwentka pedagogiki (Filia Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku); potem – studia podyplomowe na Wydziale Dziennikarstwa UW. Radiowego „bakcyla” połknęła już w okresie studiów – w Akademickiej Rozgłośni Radiowej „AKADERA” w Białymstoku. W 1989 roku nawiązała stałą współpracę z Redakcją Społeczną PR III.

Laureatka wielu nagród i wyróżnień w krajowych konkursach reportażu radiowego, między innymi - czterokrotnie uzyskała I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Reportażu Radiowego „Polska i świat”

 • w 1995 – za pracę „Droga do szczęścia” (w kategorii – reportaż
 • za pracę „Dziecinada” ( w kategorii – krótka forma radiowa)
 • w 1997 – za pracę „Stowarzyszenie skrzywdzonych owieczek”
 • w 2001 – za pracę „Polka na orkiestrę za – dętą”


Jej reportaże reprezentowały Polskie Radio w prestiżowych konkursach międzynarodowych: ”Prix Futura 93”, „Prix Italia 95”, „Premios Ondas 97” i „Prix Europa 98’’.

Za swoją twórczość była czterokrotnie nagradzana na arenie międzynarodowej:

 • w 1995 – I nagroda w Konkursie „Phonurgia Nova” (we Francji) za pracę „Lepszy świat” oraz wyróżnienie w Konkursie „Prix Bohemia” (Czechy) za pracę „Nie nasze dzieci”
 • w 1999 - laureatka „Ake Blomstrom Memorial Prize”
 • w 2000 – nagroda w konkursie radiowo- telewizyjnym „Sorella Chiara- Lux Clairol” w Asyżu.

Najczęściej podejmuje tematy o charakterze społecznym, np. problemy dzieci i młodzieży, ludzi starych, chorych czy niepełnosprawnych. Przez długi czas penetrowała środowisko ludzi upośledzonych umysłowo. Towarzyszyła też polskiej ekipie w czasie Światowej Letniej Olimpiady Specjalnej w USA w 1995 roku. Efektem był cykl reportaży, usiłujący przybliżyć słuchaczom ciekawy i piękny, ale zarazem bardzo skomplikowany obraz życia tych ludzi. Dokument „Lepszy świat” (wielokrotnie nagradzany) jest swego rodzaju wyzwaniem, rzuconym wszystkim tym, którzy określenie ”sprawni inaczej” wymawiają z nutką kpiny, czy pogardy. Autorka nie zamyka się jednak w tym kręgu i wciąż szuka nowych inspiracji.

Hobby – krótkofalarstwo i podróże (oczywiście z mikrofonem).

Przemierzyła samotnie tysiące kilometrów poprzez 6 prowincji Kanady (Montreal – Vancouver- Dawson City) i 40 stanów USA (min. Wschodnie Wybrzeże- Nowy Orlean – Texas – California – Hawaje ). Efektem – oprócz osobistych przeżyć i wrażeń – są setki zdjęć (za jedno z nich otrzymała wyróżnienie w konkursie fotograficznym miesięcznika „Calejdoscope”) i oczywiście nagrania. Powstało kilkanaście reportaży, min.

 • „Moja Ameryka” – o przygodach autorki za oceanem,
 • „Żółty demon” – Mistrzostwa Świata w Wypłukiwaniu Złota w Dawson City w Kanadzie
 • połączone z uroczystymi obchodami 100-lecia „gorączki złota”.
 • „Panna Maria z Teksasu” –historia i współczesność najstarszej polskiej parafii w USA
 • „Tajemnice Zatoki Perłowej „ – audycja dokumentalna o inwazji japońskiej na Pearl Harbour.


Mimo ogromnej fascynacji Ameryką, coraz bardziej pociąga ją Wschód (tereny byłego ZSRR). Przez ponad dwa miesiące podróżowała po Kazachstanie (od Ałmaty, poprzez Astanę do Pietropawłowska). Odbyła setki spotkań z mieszkającymi tam Polakami – zarówno w miastach, jak i w małych wioskach, czy osadach. Oprócz egzotycznych pamiątek i zdjęć, przywiozła stamtąd blisko 24 godziny nagrań. Powstało kilkanaście  reportaży, przedstawiających wzruszający, ale nie pozbawiony kontrowersji portret mieszkających w Kazachstanie Rodaków.

Podróżnicza pasja to nie tylko odległe kraje: "Każdy zakątek świata, zarówno ten do którego trzeba lecieć przez kilka, czy kilkanaście godzin, jak i ten , do którego zawiezie warszawskie metro lub podmiejski autobus, może być atrakcyjny dla reportażysty. To tylko kwestia patrzenia. Naprawdę , wspaniałą przygodę można przeżyć wszędzie !!!"

Chociaż – jak mówi - w Radiu zakochała się bez pamięci i nie wierzy w „życie pozaradiowe”, kilkakrotnie spróbowała swych sił w reportażu prasowym. Dwie prace zostały zauważone i nagrodzone na Międzynarodowym Forum Mediów Polonijnych.
W 1998 roku otrzymała Nagrodę Główną za reportaż „Przeżyłem własną śmierć”, a w 1999 –wyróżnienie za pracę „Natura Polaka”.
Ponadto w maju 2000 roku otrzymała (wraz z Tomaszem Piotrowskim) I nagrodę w Ogólnopolskim  Konkursie na reportaż radiowy o tematyce morskiej – za pracę „Koło fortuny, czyli narzucona zmiana kursu”. W czerwcu 2000 roku  -  wyróżnienie honorowe w konkursie SDP „Dziennikarstwo w służbie edukacji narodowej” za reportaż „Szkoła na szóstkę”

W grudniu 2000 została uhonorowana Złotym Mikrofonem - najwyższą nagrodą dla twórców radiowych, przyznawaną Mistrzom przez Mistrzów - za dorobek twórczy i wybitne zasługi dla Polskiego Radia S.A.” za szczególne osiągnięcia w dziedzinie dokumentu oraz reportażu radiowego”.

W roku 2003 otrzymała odznakę Zasłużony Działacz Kultury. W tym czasie (2003 - Rok Osób Niepełnosprawnych) prowadziła na antenie Programu I PR cykl audycji poświęconych problemom tego środowiska „Nie jesteś inny”. Towarzyszyły mu liczne działania poza antenowe, niosące pomoc potrzebującym. W następnym roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.
 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak