X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Reportaż

„Szlakiem kawalerii”- reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 16:00
700 KILOMETRÓW KAWALERYJSKIEJ HISTORII...
Audio
Kawaleria Ochotnicza ze Szwadronu Toporzysko podjęła trud przejechania całego szlaku bojowego Pułku 3-go Strzelców Konnych.
Kawaleria Ochotnicza ze Szwadronu Toporzysko podjęła trud przejechania całego szlaku bojowego Pułku 3-go Strzelców Konnych.Foto: fot. Śzwadron Toporzysko

Kawaleria Ochotnicza przejedzie konno cały szlak kampanii wrześniowej Pułku 3 Strzelców Konnych, Po drodze będą opowiadać mieszkańcom o dziejach wojennych tego Pułku.
Niecodzienny sposób na uczczenie pamięci Pułku 3. Strzelców Konnych wybrali kawalerzyści-ochotnicy. Konno pokonają cały szlak bojowy Pułku kampanii jesiennej 1939 roku. Po drodze rozbiją kawaleryjskie obozowiska z pokazami i zajęciami edukacyjnymi, a wyprawę zakończy wojskowa defilada z czołgami i przedpremierowy pokaz filmu „Ostatni Bój”.
 
W małopolskim Toporzysku, uroczej miejscowości leżącej kilkanaście kilometrów od Babiej Góry, właśnie trwają ostatnie przygotowania. Stacjonujący tutaj Szwadron Toporzysko wraz z członkami Stowarzyszenia Kawaleria pakują właśnie tablice ze zdjęciami i wojskowymi mapami, a także zabezpieczają przed transportem kawaleryjskie rekwizyty. Kilka kroków dalej w stajni konie w spokoju przeżuwają paszę nim transportem kołowym wraz z kawalerzystami  pojadą do Czerwonego Boru w województwie podlaskim.
To tam zacznie się konna wyprawa śladami Pułku 3. Strzelców Konnych „Wrześniowy Szlak 1939 – 2019”.

„Właśnie w Czerwonym Borze na bojowy szlak równo 80 lat temu wyruszyli kawalerzyści Pułku. Przez kolejne 33 dni pokonali około 700 kilometrów, po drodze wdając się w liczne walki z niemieckim najeźdźcą. Kawalerzyści dzielnie bronili polskiej ziemi, a coraz mocniej odczuwalne braki w uzbrojeniu starali się nadrobić taktycznym sprytem, poświęceniem i przede wszystkim odwagą” – mówi Dariusz Waligórski, rotmistrz kawalerii ochotniczej -pomysłodawca i koordynator Wrześniowego Szlaku. „Dziś chcemy upamiętnić postawę Pułku i przywrócić im należyte miejsce w historii. Jako tych, którzy walczyli do końca” – dodaje Waligórski. Wyprawa wyruszyła dzisiaj rano z Czerwonego Boru..., , tak jak 80 lat temu 5 września wyruszyli kawalerzyści Pułku 3-go...


Zapraszamy do wysłuchania reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej pt. "Szlakiem kawalerii" dziś, we czwartek 5 września o godz. 18.45 w Trójce.

Czytaj także

"Nowe życie twierdzy". Czym przyciąga Srebrna Góra?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 19:05
Pięknie rozwija się najwyższa twierdza górska w Europie, Srebrna Góra, a także okoliczne forty, które przyciągają rzesze turystów. Są też plany budowy kolejki gondolowej na przepiękną Srebrną Górę. W gminie zamieszkali architekci, miłośnicy historii. Ich działania czynią to miejsce niezwykle atrakcyjnym, a plany są wielkie…
rozwiń zwiń