X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Reportaż

„Dożywocie z Alicją” - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 10:00
Żegnamy wieloletnią reportażystkę Polskiego Radia Alicję Maciejowską...
Audio
  • Dożywocie z Alicją – reportaż Urszuli Żółtowskiej- Tomaszewskiej .mp3

 

Alicja Maciejowska zaczęła pracę w Polskim Radiu w latach pięćdziesiątych. Pracowała w rozgłośni łódzkiej, koszalińskiej, w Szczecinie, później w Warszawie w radiowej Trójce, a po roku 1989 w Programie I. Była szefową redakcji reportaży. Skończyła Wydział  Reżyserii Dźwięku w Warszawskiej Szkole Teatralnej i Historię. Zaczynała od reportaży czytanych.  „Azbestoza” i „Pierwszy dzień wolności” – to były te pierwsze. 

Była internowana w stanie wojennym i pozbawiona pracy, represjonowana za kolportaż bezdebitowych wydawnictw i współredagowanie pisma „Solidarność Radia i Telewizji”. Współorganizowała Komitet Obywatelski Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 roku oraz autorka książki „Przerwane życiorysy – Obława Augustowska lipiec 1945 roku". Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W jej dorobku jest wiele reportaży satyrycznych, które robiła we współpracy m.in. z Aliną Głowacką i Bronisławem Sałudą. Jest autorką wielu dokumentów historycznych. O holocauście,  historii Polski po 1945 roku, o Obławie Augustowskiej 1945. Działała w Komitecie Poszukiwań Żaginionych Mieszkańców  i razem z Marią Chwalibóg, aktorką , od 1987 roku jeździła po Suwalszczyźnie, żeby zbierać dokumenty i robić nagrania na temat tej zbrodni. Zdobyła  wiele nagród dziennikarskich. Nagrodzona Złotym Mikrofonem.
Osoba z ogromnym poczuciem humoru…

 Do ostatnich godzin życia, mimo ciężkiej choroby, razem z Bronisławem Sałudą, olsztyńskim dziennikarzem i partnerem życiowym,  pracowała nad przygotowaniem do druku zbioru reportaży „Wędrówki z mikrofonem”. Tom został złożony w wydawnictwie i ukaże się w księgarniach w pierwszej połowie przyszłego roku...


Zapraszamy do wysłuchania reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej pt. "Dożywocie z Alicją"  w środę, 23 listopada o godz. 18.15 w Trójce.

Czytaj także

„Maciejowska jestem” - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 19:00
Alicja Maciejowska zaczęła pracę w Polskim Radiu w latach pięćdziesiątych...
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Uwolniona pamięć” - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 14:25
Obława Augustowska - czy groby ofiar zostaną znalezione...
rozwiń zwiń