X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Aleksandra Olczyk śpiewa arie wielkich mistrzów [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 19:30
- Wykonamy dla Państwa arie operowe - zapowiadała Aleksandra Olczyk, która wystąpiła w sobotniej "Miejscówce z Dwójką" (21 sierpnia). Sopranistce towarzyszył pianista Marek Kamola. W programie m.in. dzieła Verdiego, Pucciniego i Mozarta. Zapraszamy do oglądania!
Koncert Aleksandry Olczyk i Marka Kamoli
Koncert Aleksandry Olczyk i Marka KamoliFoto: PR2

Aleksandra Olczyk jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu prof. Magdaleny Krzyńskiej. Po ukończeniu studiów kontynuowała naukę u prof. Heleny Łazarskiej. Jako nastolatka zwyciężyła w wielu polskich konkursach wokalnych. Jako studentka natomiast, biorąc udział w konkursach wokalistyki operowej, zdobyła między innymi Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Haliny Halskiej-Fijałkowskiej we Wrocławiu, I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, I nagrodę oraz nagrodę specjalną za wybitne występy sceniczne na IX Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Złotych Głosów w Warszawie, I miejsce na III Festiwalu Włoskiej Muzyki Operowej "Belcanto per Sempre" we Włocławku. Jest laureatką Koryfeusza Muzyki Polskiej 2020 w kategorii Odkrycie Roku.

Uczestniczyła w kursach mistrzowskich pod kierunkiem Heleny Łazarskiej, Stefanii Toczyskiej, Izabelli Kłosińskiej, Olgi Pasiecznik, Piotra Bednarskiego, Brendy Hurley, Matthiasa Rexrotha, Paoli Larini i Petera McClintocka. Jako jedyna sopranistka wzięła udział w 55. International Music Festival, gdzie we współpracy z Orkiestrą Filharmonii Narodowej wystąpiła na deskach Tokyo Metropolitan Theater. Ma na swoim koncie również występy w Wiedniu, Salzburgu oraz Sztokholmie. Koncertowała z najważniejszymi polskimi orkiestrami filharmonicznymi.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Wykonywała koncertowe wersje oper "Cyganeria" Giacoma Pucciniego (Musetta), "Świat na księżycu" Josepha Haydna (Flaminia), a także partie solowe w utworach oratoryjno-kantatowych, między innymi w "Exsultate, jubilate" i "Requiem" Wolfganga Amadeusa Mozarta, "Ein Deutsches Requiem" Johannesa Brahmsa czy oratorium "Chrystus na Górze Oliwnej" Ludwiga van Beethovena.
Partię Królowej Nocy w "Czarodziejskim flecie" Mozarta z powodzeniem wykonywała m.in. w Teatro Real w Madrycie, Operze Wiedeńskiej, Opéra de Lille we Francji, Fińskiej Operze Narodowej w Helsinkach, berlińskich Deutsche Oper i Komische Oper, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Teatrze Wielkim w Poznaniu, Joburg Theatre w Johannesburgu, na Mostly Mozart Festival w nowojorskim Lincoln Center, a także na festiwalach w Perth i Adelajdzie (Australia) oraz Auckland (Nowa Zelandia).


Aleksandra Olczyk pap 1200.jpg
"Miejscówka z Dwójką" - muzyczna chemia na sopran i fortepian

Marek Kamola jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Tatiany Szebanowej (2003), ukończył również Podyplomowe Studium Pianistyki w klasie prof. Ewy Pobłockiej (2005). Umiejętności pianistyczne doskonalił podczas kursów mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Marka Drewnowskiego, Wiktora Mierżanowa, Louisa Nagela. Jest laureatem II nagrody (I nie przyznano) na I Międzyszkolnym Konkursie Pianistycznym w Łodzi (1997) oraz wyróżnienia na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2001). Stypendysta Urzędu Miasta Lublin oraz Prezydenta Miasta Lublina.

Laureat konkursów kameralnych za wyróżniający się akompaniament, m.in. w 2012 roku podczas IV Konkursu Wokalnego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy otrzymał nagrodę im. Jerzego Lefelda. Występował w Polsce i za granicą z recitalami oraz koncertami z orkiestrą symfoniczną. W swoim repertuarze posiada utwory solowe i kameralne wielu epok, chętnie wykonuje też muzykę współczesną, współpracuje ze Związkiem Kompozytorów Polskich. Obecnie jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

W programie, jaki artyści przygotowali dla słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia, znalazły się między innymi arie operowe Giuseppe Verdiego, Giacoma Pucciniego i Wolfganga Amadeusa Mozarta.

***

Do słuchania i oglądania "Miejscówki z Dwójką" zapraszaliśmy w sobotę (21 sierpnia) o godz. 19.00 na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki.

Czytaj także

Magdalena Cielecka i Michał Pepol zapraszają do wspólnego milczenia [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 13:00
- Projekt "Milczenie syren" powstał na zamówienie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 2017 roku. Teraz, podczas minikoncertu w Porcie Czerniakowskim w Warszawie, zarejestrowaliśmy dla słuchaczy radiowej Dwójki połowę koncertu wraz z jednym utworem, którego wcześniej nie wykonaliśmy publicznie. Zapraszamy, aby Państwo pomilczeli razem z nami w ten sobotni wieczór - mówią Magdalena Cielecka i Michał Pepol, gospodarze "Miejscówki z Dwójką".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Mreńca i jego muzyka [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2021 21:00
- Zaprezentuję autorski materiał: utwory, które przeplatane będą improwizacjami na skrzypcach i looperze, miksowane z dźwiękami syntezatorów analogowych oraz nagraniami terenowymi – mówił Tomasz Mreńca, który był gościem sobotniej "Miejscówki z Dwójką".
rozwiń zwiń