X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Jerzy Eisler: sylwester ’68 był najgorszy w moim życiu [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 13:22
- To był 31 grudnia 1968 roku, Dworzec Gdański w Warszawie. Jak mi się wówczas wydawało, dla mnie koniec świata - wspominał w audycji "Mazurek słucha" na antenie Programu 2 Polskiego Radia prof. Jerzy Eisler, wybitny historyk specjalizujący się w polskim Marcu '68.
Jerzy Eisler
Jerzy EislerFoto: Forum/Mateusz Wlodarczyk

Posłuchaj
57:53 2021_03_06 12_00_08_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Prof. Jerzy Eisler o Marcu '68 (Mazurek słucha/Dwójka) 
fogelman 1200.jpg
Lejb Fogelman: w 1968 roku "Ameryka" brzmiała dziko i podniecająco

W tym roku mijają 53 lata od wydarzeń Marca '68. Prof. Jerzy Eisler ma także bardzo osobiste wspomnienia z tamtych wydarzeń. W sylwestra tamtego pamiętnego roku odprowadzał na pociąg swoją pierwszą miłość Helenę, która wraz z wieloma innymi polskimi obywatelami żydowskiego pochodzenia musiała wówczas opuścić kraj. Na zawsze.

Źródło: YouTube Polskie Radio

- Helena była moją koleżanką z podwórka. Zakochać się w 1968 roku w Polsce w dziewczynie żydowskiego pochodzenia, to rzeczywiście można powiedzieć, że dość niezwykła historia - przyznał gość Dwójki.

W wymiarze ogólnym, jak przekonywał prof. Eisler, dla wielu młodych ludzi: licealistów, studentów Marzec '68 był odkryciem własnej żydowskości. - I to nie na zasadzie, że rodzice postanowili pewnego dna opowiedzieć o tym, jak to było w czasie II wojny światowej, o antysemityzmie. Dowiadywali się o tym często od funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa, który wygadywał teksty w rodzaju: "Nie będziesz dłużej żarł polskiego chleba" - opowiadał historyk.

Czytaj także:

Choć wątek żydowski, dodał prof. Eisler, był jednym z kilku elementów Marca '68, to został on najmocniej nagłośniony w przestrzeni międzynarodowej. - W ciągu kilku lat, po Marcu '68, z Polski wyjechało ponad 15 tys. osób. W tej liczbie było kilkuset naukowców, wielu dziennikarzy, artystów. Mówi się, że to była emigracja żydowska. Nie. To była przede wszystkim emigracja inteligencka. Bardzo wiele z tych osób nie miało żadnych związków z żydowskością - podkreślał.

Więcej o efektach badań prof. Jerzego Eislera i jego prywatnych spostrzeżeniach związanych z kryzysem politycznym sprzed ponad półwiecza w nagraniu audycji (audio i wideo).

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: prof. Jerzy Eisler (historyk)

Data emisji: 6.03.2021

Godzina emisji: 12.00

pg