X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Robert Papieski: mam wrażenie, że "Zbrodnia i kara" została napisana specjalnie dla mnie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 20:45
- Podczas pierwszej lektury Dostojewskiego dominującym uczuciem było gorąco, tak jakbym obcował z ogniem, który przechodził z kart powieści na mnie. Wnikał w moje serce, głowę i myśli, jak gdyby mnie ta książka rozpaliła i przekazała żywioł ognia - mówił tłumacz i eseista Robert Papieski.
Fiodor Dostojewski
Fiodor DostojewskiFoto: Shutterstock/Eugene Ivanov

Posłuchaj
09:15 Literackie witaminy 20.04.2021.mp3 Robert Papieski poleca swoje ulubione lektury "Literackie witaminy/Dwójka)

 Robert Papieski jest zdania, że książki, które wywarły na nim wrażenie były czymś w rodzaju przeznaczenia, które musiało mu się przytrafić. Jedną z takich lektur była "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego.

- Lektura tej książki kilkanaście lat temu zaowocowała tym, że pojechałem do Petersburga, aby chodzić śladami Raskolnikowa - wyznał eseista. - To było silne przeżycie. Natomiast ta lektura nauczył mnie niejednoznaczności ocen moralnych. Bo gdyby zacząć od najbardziej przyziemnego sensu tej powieści, to można uznać, że Raskolnikow zabija dla pieniędzy. Ale to najbardziej trywialne tłumaczenie.

Zdaniem gościa "Literackich witamin", ta teoria upada po rozmowie głównego bohatera z sędzią Porfirym. - Myślenie Raskolnikowa zaczęło się od wyborów ostatecznych. Bo gdybyśmy byli kapitanem łódki, na której oprócz nas jest Raskolnikow z lichwiarką, a wiemy, że przeżyć mogą tylko dwie osoby, to kogo zostawimy? Raskolnikowa czy lichwiarkę? W takiej sytuacji przykazanie "nie zabijaj" przestaje być uniwersalne.

Robert Papieski zwrócił również uwagę na cały system filozoficzny, stworzony wokół tej teorii przez głównego bohatera. Raskolnikow uważał się bowiem za jednostkę wybitną, powołaną do wielkich czynów historycznych. - Uważał, że jeżeli on jest tą jednostką genialną, to ma prawo zabić kogokolwiek, nie mając wyrzutów sumienia. On zabija m.in. dlatego, żeby sprawdzić, czy będzie je czuł - dodał tłumacz.

- "Zbrodnię i karę" można też odczytywać jako powieść gnostyczną. Człowiek dopiero wtedy spotyka mądrość, gdy dokona grzechu. Dostojewski mówi, że człowiek niewinny nie ma dostępu do mądrości. W przypadku Raskolnikowa to jest ta mądra pokora, która przeszła przez pyszną i grzeszną dumę.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Robert Papieski (tłumacz, eseista)

Data: 20.04.2021

Godz. emisji: 16.45

Czytaj także

Dostojewski - piąty ewangelista?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 14:00
Dylematy moralne i głębokie analizy filozoficzne to znak rozpoznawczy Fiodora Dostojewskiego. - Nie znam innego pisarza, będącego rodzajem Biblii - mówił tłumacz tekstów rosyjskiego autora Jacek Chmielewski.
rozwiń zwiń