X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

W Polsce pisano o Wietnamie już w 1620 roku

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 17:00
- To wtedy ukazała się publikacja "Tunquim. Królestwo możne w Azji" autorstwa jezuity Fryderyka Szembeka, który przetłumaczył książkę o Wietnamie napisaną przez włoskiego misjonarza - mówiła w Dwójce dr  Joanna Wasilewska, dyrektorka Muzeum Azji i Pacyfiku.
Audio
  • W Hồ Chí Minh, czyli na ulicach Sajgonu (Odgłosy wielkich miast/Dwójka)
Mauzoleum Ho Chi Minha
Mauzoleum Ho Chi MinhaFoto: Michał Nowak/PR2

Krótka książeczka Fryderyka Szembeka dawała XVII-wiecznemu czytelnikowi w Polsce wiedzę o istnieniu takiego kraju jak Wietnam, i o życiu jego mieszkańców. My w Dwójkowej audycji "Odgłosy wielkich miast" przybliżaliśmy współczesny Wietnam na przykładzie ponad 8-milionowego  Sajgonu, dziś noszącego nazwę Hồ Chí Minh.

Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o znaczeniu religii i popularności tradycyjnych strojów, które Wietnamczycy w uwspółcześnionych wersjach noszą na co dzień. Nie zabrakło wątku relacji polsko-wietnamskich, które były ożywione zwłaszcza po II wojnie światowej ("Aleksander Kobzdej, był jedynym europejskim artystą, który na żywo rysował wietnamską partyzantkę w dżungli"). Mówiliśmy też o tym, jak goją się rany po wojnie wietnamskiej, w którą zaangażowane były Stany Zjednoczone. 

Przyjrzeliśmy się także muzyce oraz obrazom filmowym i literackim związanym zarówno z Sajgonem, jak i z Wietnamem.

Naszymi gośćmi byli: dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku – dr  Joanna Wasilewska, prof. Uniwersytetu Łódzkiego – Małgorzata Pietrasiak, tłumacz Radosław Madejski, muzyki i malarz – Tomasz Mirt, krytyk filmowy Rafał Pawłowski, a także Bartłomiej Kwiatkowski, syn Kazimierza Kwiatkowskiego, zasłużonego dla architektury Wietnamu architekta i konserwatora zabytków.

***

Tytuł audycji: Odgłosy wielkich miast 

Prowadził: Michał Nowak i Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 16.11.2019

Godzina emisji: 15.00

bch


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leszek Wielgo: Londyn rozwijał się jak dżungla

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 17:00
- Rozwój tego miasta to był taki kreatywny chaos, ale wielkiej wizji architektonicznej i artystycznej tam nie było. Dlatego nie da się podziwiać architektury Londynu – mam na myśli całość miasta – tak jak architektury, powiedzmy, Paryża - mówił w Dwójce Leszek Wielgo, były współpracownik polskiej sekcji BBC, wieloletni mieszkaniec stolicy Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Yildirim: Stambuł nie jest piękny, ale fascynuje

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 17:00
- Moje pierwsze wrażenie było negatywne. Wydawało mi się, że miasto jest całe wybetonowane, że nie ma tam żadnej roślinności – mówiła o atmosferze Stambułu autorka książki poświęconej tej tureckiej aglomeracji. Co sprawia, że Stambuł, mimo nieoczywistej urody, od wieków przyciąga wszelkiej maści podróżników i turystów?
rozwiń zwiń

Czytaj także

El Día de Muertos. Meksykańskie Zaduszki

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 17:00
- Meksykańskie podejście do śmierci jest inne, niż mogłoby nam się wydawać. Ono zawsze było wesołe i jest to związane jeszcze z czasami prekolumbijskimi. To nie jest zupełnie obce w Europie – możemy sobie przypomnieć barok czy średniowiecze, które też miały przecież zupełnie inne podejście do śmierci, niż my teraz - mówiła w Dwójce Anna Zalewska ze studiów latynoamerykańskich UW.
rozwiń zwiń