Tria smyczkowe Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 11:11
Zapraszamy do wysłuchania kolejnej audycji poświęconej przeglądowi kompozytorskiego dorobku Beethovena
Audio
  • Tria smyczkowe Beethovena (Beethoven 2020/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Zanim Ludwik van Beethoven odważył się zmierzyć z bardzo wymagającym gatunkiem kwartetu smyczkowego, trenował swoje umiejętności kompozytorskie na zespołach o trochę tylko mniejszym składzie. Trio smyczkowe to było to medium, które stało się polem prób i eksperymentów, zanim w dorobku Beethovena pojawiły się Kwartety op. 18.

Być może najważniejszym egzaminem i sprawdzianem kompozytorskich umiejętności były Tria smyczkowe op. 9. Formalnie są to utwory bardzo ambitne, czteroczęściowe – zbliżone do kształtów symfonii albo najbardziej wymagających sonat fortepianowych. I jeśli inne tria smyczkowe (np. op. 3 i 8) były raczej muzyką lekką, to Tria op. 9 niczego z rozrywkowej beztroski w sobie nie mają. Tria smyczkowe op. 9 zostały napisane w 1797 roku. W połowie marca 1798 – przesłał je Beethoven do wydawcy. A całość zadedykował hrabiemu Johannowi Georgowi von Browne-Camus, zawodowemu oficerowi rosyjskiej armii, który mieszkał w Wiedniu i w tamtym czasie należał do grupy arystokratycznych patronów Beethovena. Hrabia był wiolonczelistą-amatorem, więc nie wykluczone, że te zadedykowane sobie utwory – po prostu wykonywał.

W piętnastej audycji poświęconej przeglądowi kompozytorskiego dorobku Beethovena zapraszamy do wysłuchania dwóch Triów, w interpretacji z roku 1988. Grają: Anne-Sophie Mutter – skrzypce, Bruno Giuranna – altówka i Mścisław Rostropowicz – wiolonczela.

***

Tytuł audycji: Beethoven 2020 

Przygotował: Marcin Majchrowski

Data emisji: 2.01.2020

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

"Sonaty elektorskie" nastoletniego Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 22:00
Utwory poświęcone Jego Eminencji Arcybiskupowi i Elektorowi z Kolonii zabrzmiały w audycji na historycznym instrumencie, w interpretacji holenderskiego pianisty – Ronalda Brautigama.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wariacje fortepianowe i muzyka baletowa Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 14:25
W audycji "Beethoven 2020" opowiadaliśmy o dziełach muzycznych, które nastoletni kompozytor pisał pod koniec pobytu w swoim rodzinnym mieście Bonn.
rozwiń zwiń