X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Andrzej Munk - gdyby żył, kino byłoby inne

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2011 17:12
Minęło 50 lat od tragicznej śmierci w wypadku samochodowym jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. Andrzeja Munka wspominają Andrzej Wajda i Krzysztof Zanussi.
Audio

- Był to człowiek, który wyrastał korzeniami z racjonalizmu, z myśli klarownej. Był szalenie inteligentnym artystą. Wiemy, że jest to dla artysty często kulą u nogi, bo inteligencja prowokuje nadświadomość, gdy artysta wie więcej, niż jest w stanie twórczo wyrazić. To był problem Munka, ale Munk pokonał te ograniczenia. Jego talent przeważył – powiedział Krzysztof Zanussi. – Był człowiekiem lewicy, wyrastał z socjalizmu ludzi, którzy chcieli dobrego społeczeństwa, sprawiedliwego spojrzenia na ludzi biednych, upośledzonych społecznie. To było mało rewolucyjnem, nie było elementu wścieklicy, który towrzyszył formacji komunistycznej.  Jego zaangażowanie było głeboko humanistyczne, a nie politykierskie.

- Kino polskie wyglądałoby inaczej – twierdzi krytyk filmowy Andrzej Kołodyński. – Munk drogą własnego rozwoju wewnętrznego poszedłby w kierunku racjonalnym, zimnej oceny bardzo dramatycznych wydarzeń. Ten kierunek zarysował bardzo wyraźnie, ale nie zdołał go pociągnąć, a nie było następców. Nawet jego uczniowie poszli w innym kierunku.

- Andrzej był z nas wszystkich największym artystą – mówi Andrzej Wajda. – On jeden rozumiał, co się dzieje. A to dlatego, że był wychowany w srodowisku socjalistów żoliborskich. Stąd tak łatwo wyprzedzał wydarzenia, jego ironia była odzwierciedleniem jego świadomości. Strata Munka była niepowetowana: kino polskie byłoby inne. Jego filmy na pewno odkryłyby te dziedziny, które nam uciekły, których nie dopatrzyliśmy, nie potrafiliśmy przenieść na ekran.

W Audycji Anny Fuksiewicz usłyszeliśmy także wypowiedzi Jerzego Stefana Stawińskiego (scenarzysty m. in. Eroiki  i Zezowatego szczęścia), Krzysztofa Winiewicza (operatora pracującego przy Pasażerce) oraz samego reżysera.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przegląd filmów Andrzeja Munka

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2011 15:59
W tym roku mija pięćdziesiąt lat od tragicznej śmierci wybitnego polskiego reżysera. Z tej okazji Stowarzyszenie Filmowców Polskich zdecydowało się przypomnieć szerszej publiczności pięć jego fabuł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Munk i młodzi

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2011 11:28
Dla uczczenia 50. rocznicy śmierci Andrzeja Munka Stowarzyszenie Filmowców Polski zaprasza na przegląd jego twórczości, któremu towarzyszyć będą obrazy młodych adeptów sztuki filmowej.
rozwiń zwiń