X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Koncert wbrew sobie

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 12:00
Antonin Dvořák nie był skory do napisania koncertu wiolonczelowego. Tylko środkowy rejestr instrumentu odpowiadał kompozytorowi: sopran uważał za zbyt nosowy, basy za nie dość wyraziste. A jednak uległ namowom…
Wiolonczela - temu instrumentowi Witold Lutosławski poświęcał szczególną uwagę, komponując nań dramatyczny Koncert oraz kilka dzieło solowych i kameralnych
Wiolonczela - temu instrumentowi Witold Lutosławski poświęcał szczególną uwagę, komponując nań dramatyczny Koncert oraz kilka dzieło solowych i kameralnychFoto: MichaelMaggs, lic. CC / wikipedia

Hanuš Wihan przez lata błagał swego przyjaciela Dvořáka o koncert wiolonczelowy. Kompozytor, mający już w dorobku nieudaną młodzieńczą próbę na tym polu, odmawiał. Wihan nie dawał  za wygraną i w końcu, ku swemu własnemu zdumieniu, Dvořák dzieło skomponował. Utwór powstał w Nowym Jorku, a inspiracją bezpośrednią był Koncert e-moll Victora Herberta, kompozytora i wiolonczelisty, z którym czeski kompozytor kolegował w Ameryce.

Wihan zaproponował wiele poprawek oraz dwie kadencje własnego autorstwa. Dvořák odrzucił obie kadencje, zwłaszcza tę napisaną do trzeciej części utworu, bedącą pożegnaniem Josefiny Čermakovej, zmarłej krewnej kompozytora. Mimo to Wihan miał być pierwszym wykonawcą dzieła. Tak się jednak nie stało, a dlaczego zastąpił go Leo Stern do dziś pozostaje w sferze domysłów (kk)

Zaprasza Piotr Matwiejczuk.

Program

Dymitr Szostakowicz VI Symfonia h-moll op.  54

Antonin Dvořák Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104

Wyk. Orkiestra Filharmoniczna Radia France pod dyrekcją Iona Marina, solista: Jiang Wang - wiolonczela

(Paryż, 28.09.2012)

13 listopada (wtorek), godz. 19.00

Zobacz więcej na temat: Jean Sibelius marina Paryż
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koncert fortepianowy bez partii solowej

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 17:00
Antonin Dvořàk skomponował trzy koncerty: piękny skrzypcowy, wspaniały wiolonczelowy oraz interesujący fortepianowy. Atrakcyjny dla słuchacza, jest raczej symfonią z fortepianem, niż okazją do wirtuozowskich popisów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baiba Skride w Birmingham

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 12:12
Łotewska skrzypaczka, obwołana następczynią Heifetza, wykonała Koncert D-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta. Ten koncert w Dwójce w piątek o 19:30.
rozwiń zwiń