Finał Festiwalu Łańcuch XVI

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 14:15
Zaprasza na retransmisję koncertu, który w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego poprowadził Marek Janowski.
Kompozytor, dyrygent i pianista Witold Lutosławski
Kompozytor, dyrygent i pianista Witold Lutosławski Foto: Wojciech Szperl/PAP

Wieczór wypełnią: Koncert na orkiestrę Lutosławskiego oraz VII Symfonia Beethovena. – Z jednej więc strony niezwykle popularny, klasycyzujący fajerwerk orkiestrowy czerpiący z tradycji i wpadających w ucho motywów polskiego folkloru, z drugiej – "apoteoza tańca". Dzieło Beethovena pełne dionizyjskiej niemal werwy i afirmacji świata – wyjaśnia Andrzej Sułek.

Sinfonię Varsovię poprowadzi Marek Janowski – wybitny niemiecki dyrygent polskiego pochodzenia, który w Warszawie, gdzie urodził się w 1939 r, świętować będzie swoje 80. urodziny. – Janowski to dyrygent-legenda, wybitny autorytet muzyczny i artystyczny, który w tym repertuarze bez wątpienia odnajdzie nowe pokłady inspiracji i porywających, udzielających się orkiestrze i publiczności emocji – dodaje kierownik redakcji muzycznej radiowej Dwójki.

Program: Witold Lutosławski – Koncert na orkiestrę, Ludwig van Beethoven VII – Symfonia A-dur op. 92; wyk. Sinfonia Varsovia, dyr. Marek Janowski (Warszawa, Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego, 9.02.2019).

***

Na audycję "Filharmonia Dwójki" zapraszamy w niedzielę (10.02) w godz. 18.30-20.00. Program poprowadzi Marek Zwyrzykowski.

bch


Zobacz więcej na temat: Witold Lutosławski
Czytaj także

Festiwal Łańcuch XVI. Lutosławski dla radia i teatru

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 11:51
- Nie prezentujemy tylko twórczości Lutosławskiego. Zawsze jest ona pewną osią, która jest obudowana różnymi dziełami, różnymi kontekstami. Niemniej jednak w tym roku będziemy starali się pokazać rzeczy mniej znane, które częściowo prezentowałem już w Nowym Teatrze podczas koncertów kameralnych - mówił w Dwójce prof. Andrzej Bauer.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witold Lutosławski. W pracowni miało być cicho jak makiem zasiał

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 12:10
- Zawsze o tej samej godzinie zamykał się w pracowni (podwójne drzwi, potrójne okna), nikomu nie wolno było mu przeszkadzać - wspominał w Dwójce w związku ze 106. rocznicą urodzin kompozytora Marcin Bogusławski, jego pasierb. 
rozwiń zwiń