X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Neurokognitywistyka w służbie problemów pamięci i koncentracji

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 22:00
Czy możemy mieć wpływ na to, by nasz mózg pracował sprawniej? Tym zajmuje się dr Natalia Kowalczyk-Grębska, neurokognitywistka i psycholog, laureatka Programu START FNP, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/PopTika

Posłuchaj
29:17 Skarbiec nauki polskiej 21.04.2021.mp3 Neurokognitywistyka w służbie problemów pamięci i koncentracji (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)

Dr Kowalczyk jest autorką przełomowego eksperymentu, który wykazał, że strategiczne gry komputerowe czasu rzeczywistego mają pozytywny wpływ na mózg graczy. Jest to jedno z pionierskich badań, analizujących wpływ gier nie na samo zachowanie, ale na struktury mózgu.

W czasach pandemii koronawirusa coraz częściej zwraca się uwagę na negatywne skutki przejścia choroby w postaci tzw. "mgły covidowej". Czy neurokognitywistyka może coś zaproponować, by wspomóc rehabilitację osób mających problem z pamięcią i koncentracją?

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Natalia Kowalczyk-Grębska (neurokognitywistka i psycholog, laureatka Programu START FNP, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie)

Data emisji: 21.03.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Gry komputerowe a funkcjonowanie mózgu

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 19:10
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała już po raz 27. stypendia START stu najzdolniejszym młodym polskim naukowcom, reprezentującym wszystkie dziedziny nauki. Gościem audycji "Ludzie nauki" będzie neurokognitywistka - dr Natalia Kowalczyk, która zajmuje się neuroplastycznością mózgu, a dokładniej wpływem gier komputerowych na zdolności intelektualne, czy szerzej na funkcjonowanie mózgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się dzieje w naszym mózgu kiedy czytamy?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 19:10
Opowiada o tym w radiowej Jedynce kognitywista, prof. Marcin Szwed z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który - wraz z neurologiem Laurentem Cohenem z Instytutu Badań nad Mózgiem i Rdzeniem Kręgowym (Institut du Cerveau et de la Moelle epinière, ICM) - został wyróżniony pierwszą Polsko-Francuską Nagrodą Naukową im. Marii Skłodowskiej i Pierre'a Curie.
rozwiń zwiń