X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wojciech Has używał wyobraźni plastycznej, by opowiadać o świecie"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 07:00
- Tak wybierał fabuły, żeby dostarczały mu one okazji do tworzenia filmów wizyjnych, ale nie służyło to tylko efektownym zderzeniom czy rozwiązaniom plastycznym, ale opowieści o świecie, swoistej stylistyce Hasa pełnej melancholii - mówił o kinie słynnego reżysera prof. Tadeusz Lubelski.
Audio
  • Prof. Tadeusz Lubelski o twórczości Wojciecha Hasa (Rozmowy o kinie/Dwójka)
Wojciech Has na planie filmu Rękopis znaleziony w Saragossie
Wojciech Has na planie filmu "Rękopis znaleziony w Saragossie"Foto: PAP/CAF/Eugeniusz Wołoszczuk

cybulski1200x660.jpg
"Wrażliwy celebryta, towarzyski samotnik". Twarze Cybulskiego

Wielka indywidualność, mistrz stylu, malarz ekranu - Wojciech Has był autorem m.in. takich filmów jak "Pętla", "Wspólny pokój", "Rozstania", "Jak być kochaną", "Rękopis znaleziony w Saragossie" oraz "Sanatorium pod klepsydrą". - Poza jednym jedynym wyjątkiem, filmem "Złoto", Has adaptował lubianą przez siebie literaturę - podkreślał w Dwójce prof. Tadeusz Lubelski.

Martin Scorsese powiedział, że tylko dwaj reżyserzy na świecie potrafili pokazać inny wymiar rzeczywistości: Federico Fellini oraz Wojciech Has. Polskiego reżysera niezwykle cenili także inni wybitni światowej sławy reżyserzy, tacy jak David Lynch, Pedro Almodovar czy Luis Bunuel, który "Rękopis znaleziony w Saragossie" oglądał podobno trzykrotnie.

gustaw holoubek 1200 PAP.jpg
"Holoubek powtarzał, że energia aktorska płynie ze słowa"

Z twórczością Wojciecha Hasa łączy się także osoba Gustawa Holoubka. Pierwszą główną rolę filmową aktor ten zagrał w "Pętli", debiucie Hasa z 1957 roku. - Od tego momentu Holoubek, właściwie przez całą twórczość Hasa, stał się jego porte-parole, grał znaczące postaci, z którymi najbardziej Has mógł się identyfikować - tłumaczył krytyk filmowy, historyk i teoretyk kina.

Który film reżysera prof. Tadeusz Lubelski uważa za najwybitniejszy? Między innymi o tym w nagraniu audycji, w której wykorzystano także fragmenty archiwalnego wywiadu prowadzącej z Wojciechem Hasem.

***

Tytuł audycji: Rozmowy o kinie

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Gość: prof. Tadeusz Lubelski (krytyk filmowy, historyk, teoretyk kina)

Data emisji: 9.03.2018

Godzina emisji: 14.30

pg/jp

Czytaj także

Sylwester Chęciński: robienie komedii to mordęga

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 19:00
– Ten rodzaj komedii, który ja preferuję, wymaga niestety bardzo ciężkiej harówy – mówił słynny reżyser, który 20 marca odebrał nagrodę Złotego Orła za osiągnięcia życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Domalewski: ciekawi mnie człowiek, który ma niewiele wyjść

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 09:30
- Ten film jest trochę rewersem "Cichej nocy", bo jego bohaterem jest Ukrainiec pracujący w Polsce. Interesuje mnie to, że człowiek musi coś porzucić, by zmienić swój los - mówił w Dwójce reżyser o swoim nowym obrazie "60 kilo niczego".
rozwiń zwiń