X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Ludzka kondycja jest głównie kondycją zwierzęcą"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 13:00
- W wielu miejscach swojego dzieła Alasdair MacIntyre podkreślał, że nasza ludzka kondycja jest głównie kondycją zwierzęcą. Wbrew temu, co propagowane jest w dominujących obecnie nurtach, nie jesteśmy duchem w ciele, który może za pomocą wyrafinowanych koncepcji moralnych zupełnie oderwać się od tego, że jesteśmy ciałami. Nie tyle posiadamy ciała, co ciałami jesteśmy - mówił w audycji Wojciech Szymański.
Zdaniem Alasdaira MacIntyrea zwierzęcość nie jest niemoralna
Zdaniem Alasdaira MacIntyre'a "zwierzęcość" nie jest niemoralnaFoto: Pixabay.com/Aleksas_Fotos

"Bestialski", "wściekły jak byk", "człowiek człowiekowi wilkiem" - długo można by wymieniać powiedzenia, które sugerują, że zwierzęcość jest synonimem immoralizmu. Nic bardziej mylnego - przekonuje Alasdair MacIntyre, jeden z najważniejszych współczesnych filozofów moralności, etyk i historyk idei.


Posłuchaj
59:56 2021_11_27 23_00_00_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Prof. Adam Chmielewski i Wojciech Szymański o zwierzęcym aspekcie człowieczeństwa (Rachunek myśli/Dwójka)

W książce "Zależne zwierzęta rozumne. Dlaczego ludzie potrzebują cnót?" twierdzi, że bez odniesienia się do zwierzęcego aspektu ludzkiej kondycji niemożliwa byłaby racjonalność w podejmowaniu etycznych działań. Poświęca też uwagę kwestiom naszej zależności od innych, ujmowanej jako podatność na niedostatki, choroby i uszkodzenia ciała.

O filozofii Alasdaira MacIntyre’a oraz o tym, w jaki sposób świadomość naszej zwierzęcości może przyczynić się do dobrego, cnotliwego życia, rozmawialiśmy z prof. Adamem Chmielewskim i Wojciechem Szymańskim.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Goście: prof. Adam Chmielewski i Wojciech Szymański

Data emisji: 27.11.2021

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

"Leszek Kołakowski żegnał zmarłych, aby leczyć skaleczoną wspólnotę"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 10:00
- Pod koniec życia Kołakowski napisał krótką książkę "Horror metaphisycus", którą uważał za swoje opus magnum. Tam zmagał się wprost z problemem nieśmiertelności duszy, choć nie pisał o Bogu. Uważał, że istnieje coś takiego jak "duch sensonośny" dający nam gwarancję, że nie przemijamy całkowicie - mówił na antenie Dwójki Zbigniew Mentzel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Lem - filozof mimo woli

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 01:00
- Lem określa siebie jako pisarza, naukowcem nie jest na pewno, a jeżeli jest filozofem, to wbrew woli. Ta wypowiedź najlepiej mówi o jego ambiwalentnym stosunku do filozofii - powiedział na antenie Dwójki dr Filip Kobiela.
rozwiń zwiń