Wolność i tyrania. Platońska krytyka demokracji

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 14:08
- W "Państwie" znajdziemy wywód Sokratesa na temat tego, jak demokracja przeradza się w tyranię. Dowiadujemy się, że wolności człowieka zagraża jej nadmiar. Dziś możemy powiedzieć, że Platon miał na myśli anarchię, która nie zna granic - mówił w Dwójce prof. Piotr Nowak.
Audio
  • Wolność i tyrania. Platońska krytyka demokracji (Rachunek myśli/Dwójka)
Arystoteles, Platon, Sokrates (zdj. ilustracyjne)
Arystoteles, Platon, Sokrates (zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay

W audycji toczyliśmy dyskusję wokół myśli zawartych przez Platona w IX księdze "Państwa" i "Obronie Sokratesa". W nich właśnie grecki filozof wyraził przekonanie, że dobrobyt skłania większość ludzi do gnuśności, politycy pragną przede wszystkim poklasku, a artyści jako autorytety moralne przekraczają granice swoich kompetencji.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji o tym, jak demokracja przeradza się w tyranię większości, czyli o platońskiej krytyce demokracji.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli 

Prowadził: Michał Nowak

Goście: prof. Piotr Nowak i dr Andrzej Serafin

Data emisji: 19.01.2018

Godzina emisji: 23.00

mko

Czytaj także

"Uczta". Platońska droga do szczęścia i mądrości

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 20:00
- Sokrates to ktoś taki, kto wnosi do życia konieczny optymizm. Dla niego wszystko pozostaje kwestią do rozważenia. Zło jest wynikiem niedostatecznego rozumowania, a śmierć jest tylko innym odcieniem życia – mówił w Dwójce prof. Piotr Nowak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprawiedliwość. Platońska wizja społeczeństwa idealnego

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 10:30
- Platon zadał pytanie, czym jest sprawiedliwość. Kara lub nagroda za wzorowe życie doczesne to myślenie kultury, które reprezentuje Kefalos. To wykształcony reprezentant pokolenia, które ma do zaproponowania tylko korzyść z posiadania pieniędzy – mówiła prof. Dorota Zygmuntowicz.
rozwiń zwiń