X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Nagrody Mediów Publicznych. Prof. Włodzimierz Bolecki: lubię, gdy słowom towarzyszy gorąca atmosfera

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 13:32
- Tak naprawdę to przymierzałem się, żeby zostać historykiem literatury XVIII w. Zniosło mnie do wieku XX, być może dlatego, że lubię gorącą atmosferę związaną ze słowem działającym na słuchaczy, na ludzi zaangażowanych w sprawy literatury i życia kulturalnego - mówił w Dwójce jeden z nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Słowo".
Audio
  • Prof. Włodzimierz Bolecki o swoich zainteresowaniach naukowych literaturą XX wieku (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Prof. Włodzimierz Bolecki
Prof. Włodzimierz Bolecki Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Nagrody mediów publicznych 1200.jpg
Nagrody Mediów Publicznych 2019

Włodzimierz Bolecki - teoretyk i historyk literatury polskiej, profesor Instytutu Badań Literackich PAN, publicysta, eseista i krytyk literacki - został przez kapitułę nagrody doceniony za "wybitne prace z teorii i historii literatury oraz działania eksperckie z dziedziny poetyki historycznej, historii literatury XX wieku oraz literatury emigracyjnej". Podkreślona została także szczególna wartość prac nominowanego dotyczących twórczości Czesława Miłosza, Witolda Gombrowicza i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Oprócz wymienionych pisarzy prof. Włodzimierz Bolecki zajmuje się dorobkiem takich twórców, jak Wacław Berent, Bruno Schulz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Aleksander Wat, Józef Mackiewicz czy Ferdynand Goetel. Opublikował wiele książek, opracowań, artykułów i wywiadów (m.in. "Ptasznik z Wilna", "Rozmowy w Neapolu" i "Rozmowy w Dragonei", "Prawdy niemiłe. Eseje", "Modalności modernizmu. Studia, analizy, interpretacje", "Wenus z Drohobycza"). Jest także autorem i współautorem scenariuszy filmów dokumentalnych poświęconych m.in. Józefowi Mackiewiczowi ("Jedynie prawda jest ciekawa", 1996, reż. Robert Kaczmarek), Czesławowi Miłoszowi ("Czesława Miłosza historia literatury polskiej XX wieku", 1999, reż. Ewa Pytka-Chylarecka) i paryskiej "Kulturze" ("Tratwa kultury", 1996, wspólnie z Piotrem Wojciechowskim, reż. Adam Kuczyński). Napisał również scenariusz do filmu fabularnego pt. "Ostatni dzwonek" (1989) w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz.

Gość Dwójki opowiedział o niektórych mniej znanych faktach ze swojego życia: współtworzeniu literatury drugiego obiegu, pracy w Instytucie Badań Literackich i ludziach, których tam spotkał oraz kulisach powstawania powieści "Chack" (której fragmenty prezentowaliśmy w Dwójce w cyklu "To się czyta" w interpretacji Krzysztofa Wakulińskiego).

***

Przygotowała: Kinga Michalska

Gość: prof. Włodzimierz Bolecki (teoretyk i historyk literatury polskiej, Instytutu Badań Literackich PAN, publicysta, eseista i krytyk literacki)

Data emisji: 11.09.2019

Godzina emisji: 21.25

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

pg/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Antoni Libera: język Becketta jest koherentny

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 07:55
- Przekładanie literatury Samuela Becketta było drugim krokiem. Pierwszym krokiem była po prostu fascynacja jego twórczością - mówił gość Dwójki, ceniony tłumacz dzieł irlandzkiego dramaturga i prozaika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Zbigniew Rytel: sport to składnik ogólnej kultury

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 16:03
- Sport jest niezwykle ważnym zjawiskiem jako element kultury. Nie kultury fizycznej, tylko kultury w ogóle. Jako oglądany i jako pokazywany ma on wielką wartość, jest przepięknym zjawiskiem i mam nadzieję, że to widać w moich filmach - mówił w Dwójce dziennikarz i twórca filmów dokumentalnych o tematyce sportowej, który jest nominowany do Nagrody Mediów Publicznych.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Andrzej Nowak: spoglądam w historię z wdzięcznością

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 09:23
- Nawiązuję do tego, o czym mówili pierwsi historycy polscy, zaczynając od mistrza Wincentego, zwanego od pewnego czasu Kadłubkiem, a później od Jana Długosza. Obaj ci wielcy historycy mówili o tym, że misją dziejopisa jest utrwalić czyny znakomite - te, które nie powinny okryć się kurzem - opowiadał gość Dwójki, historyk i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń