Tatarzy mają się dobrze

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2011 15:05
Od wieków służyli polskim władcom, pozostając wiernymi swojej kulturze. Dziś prężnie działają dla zachowania tradycji. Tatarom poświęcone zostały dwie wrocławskie wystawy.
Audio

Pochodzili ze  Złotej Ordy i dalekiego Krymu. Osadnictwo tatarskie na terenach Wielkiego Księstwa Litewskiego zapoczątkował książę Witold pod koniec XV wieku. W zamian za służbę konną w wojsku zostali obdarzeni przywilejami stanu rycerskiego, otrzymali też zgodę na pozostanie przy swojej religii i wznoszenie świątyń muzułmańskich. Tatarzy uczestniczyli we wszystkich najważniejszych działaniach wojennych Rzeczypospolitej – od bitwy pod Grunwaldem po II wojnę światową.

- Nie wszystkie meczety przetrwały - opowiada w "Źródłach" Mufti Tomasz Miśkiewicz - Większość uległa zniszczeniu w czasie II wojny światowej, sporo pozostało po stronie obecnej Białorusi i Litwy.

Elwira
Elwira Sobolewska-Waliszewska: Meczet w Kruszynianach, fot. materiały prasowe

 

We wrocławskim muzeum etnograficznym można oglądać je na obrazach pochodzącej ze znamienitego tatarskiego rodu Elwiry Sobolewskiej-Waliszewskiej. Na drugiej ekspozycji znalazły się tam także dywany modlitewne, muhiry, czyli ozdoby z napisami koranicznymi, elementy stroju imama.

- Przedstawiamy dorobek kulturalny, religijny, życie historyczne i współczesne wspólnoty tatarsko-muzułmańskiej. Eksponaty pochodzą z Białegostoku, archiwalne zdjęcia w większości pochodzą z prywatnych zbiorów rodzin tatarskich - mówi Mufti.

Wrocławska wystawa wędruje po świecie. W zeszłym roku pokazywana była
W Tunezji, w Algierii, w Egipcie i w Pakistanie.

 

usc

Czytaj także

Przypadkowe odkrycie zmienia historię

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2010 11:11
Gdzie dokładnie rozegrała się słynna bitwa pod Legnicą prawie 800 lat temu? Być może wkrótce trzeba będzie pisać historię na nowo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto ukradł gdańskiemu Tatarowi buńczuka?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 15:02
Policja szuka sprawców kradzieży fragmentu pomnika Tatara Polskiego w Gdańsku Oruni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Skolimowski wcieli się w Jana III Sobieskiego w "Bitwie pod Wiedniem"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2011 10:30
- Jego dostojna postawa wraz z artystyczną charyzmą oraz jego światową karierą czynią go idealnym odtwórcą roli króla. Jest właśnie tym królem, którego długo szukaliśmy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sentymentalna podróż na Kresy. Architektura sakralna Tatarów

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2011 10:38
W Muzeum Historycznym w Białymstoku można oglądać niepowtarzalną architekturę sakralną Tatarów w Polsce, Białorusi i na Litwie.
rozwiń zwiń