X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kurpiowski fafur i inne tańce tradycyjne

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 16:00
Jak tańczyć kurpiowskiego fafura, okrąglaka czy powolniaka? O tym przekonają się wszyscy, którzy odwiedzą Namiot Tańca na Krakowskim Przedmieściu 11 listopada! Ponadto zaprosimy na targi WOMEX, które zaczynają się własnie dziś w Porto!
Audio
  • Kurpiowski fafur i inne tańce tradycyjne (Dwójka/Źródła)
Anna Bałdyga z Mazuchówki (Kurpie) na 54. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.
Anna Bałdyga z Mazuchówki (Kurpie) na 54. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.Foto: Kuba Borysiak

W ramach Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu stanie Namiot Tańców Polskich. Odwiedzający będą mieli możliwość poznać tańce tradycyjne i melodie z czterech stron Polski. Wśród nich – Kurpie! I to właśnie im poświęciliśmy dzisiejszy magazyn „Źródła”.

Wysłuchaliśmy rozmowy z małżeństwem Państwa Bałdygów z Mazuchówki. Ci kurpiowscy Artyści tworzą kapelę często grającą do tańca – Kapelę Rodzinną Bałdygów. Małżeństwo występuje wspólnie od 1978 roku, kiedy to – jak mówią – byli jeszcze piękni i młodzi (teraz już tylko piękni). Zaczęło się jednak od wspólnego muzykowania. Pan Stanisław prowadził kapelę ludową, którą akurat opuściła śpiewaczka – solistka. Szukał nowej, chodząc po potańcówkach. Gdy usłyszał śpiewającą kurpiowskie pieśni Annę, od razu namówił ją do współpracy.

- Zaczęliśmy próby. Pierwszy raz – nie wyszło, drugi raz – nie. Ale za trzecim razem już zaczynało to brzmieć, potem było już coraz lepiej. Wiadomo – drzeć gębę można. Ale przy harmonii to trzeba się trochę trzymać – śmiali się Bałdygowie.

Wkrótce zaczęli być zapraszani na coraz większe przeglądy. Zaczęło też rodzić się uczucie, które łączy pana Stanisława i panią Annę aż do dziś.

WOMEX

Właśnie dziś rozpoczynają się targi muzyki świata Womex. Tegoroczna edycja odbywa się w Porto. Zespołem reprezentującym polską twórczość jest grupa Kosy. Na targach Womex nie zabraknie przedstawicieli najznamienitszych polskich festiwali muzycznych, nie zabraknie także naszych reporterów.

Słuchaliśmy także innych artystek, które wystąpią na festiwalu Womex:

Kurdyjskiej pieśniarki Aynur

Marii Mazzotty – pieśniarki z południa Włoch

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 27.10.2021

Godzina emisji: 15.15

mg