X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nie tylko frasobliwy…". Życie Jezusa okiem artystów ludowych

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 11:05
Wystawa, którą oglądać można w Muzeum Ziemi Rawskiej, obejmuje ponad sto prac , których autorami są artyści z terenu województwa łódzkiego, przede wszystkim rzeźbiarze oraz malarze, ale jest także i wycinankarka.
Audio
  • Wizerunek Jezusa we współczesnej sztuce ludowej (Dwójka/Źródła
Rzeźby na wystawie w Muzeum Ziemi Rawskiej
Rzeźby na wystawie w Muzeum Ziemi RawskiejFoto: Andrzej Białkowski

Tematyka religijna w sztuce ludowej to żadne novum. W dawnej - sacrum dominowało, we współczesnej cały czas jest obecne. Muzeum Ziemi Rawskiej przygotowało kolejną już wystawę tej tematyce poświęconą, z tym że ma ona dwa główne założenia: prezentuje wizerunki Jezusa Chrystusa w porządku chronologicznym, począwszy od narodzin i dzieciństwa, poprzez publiczną działalność, mękę i zmartwychwstanie, aż po Wniebowstąpienie, oraz zbiera prace współczesnych artystów.

To ponad sto prac powstałych w okresie od lat osiemdziesiątych XX wieku po ostatnie miesiące 2019 roku, stworzonych przez artystów z terenu województwa łódzkiego, w przeważającej mierze rzeźbiarzy i malarzy.

- Współcześni artyści nieprofesjonalni mają większa swobodę niż ci dawni, nie są tak ograniczeni przez środowisko jak ci profesjonalni - mówiła Danuta Wachowska z Łódzkiego Domu Kultury. - Mogą kontynuować tradycje ludowe, a także szukać nowych środków ekspresji wypowiedzi artystycznej. Duża różnorodność i swoboda interpretacji tematyki religijnej, szeroki repertuar wzorów: to właśnie różni dzieła współczesnej sztuki ludowej od zabytków z muzeach. 

Do tego w audycji zapowiedzieliśmy cykl kulturanaludowo#wspieram, organizowanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, którego celem jest wspieranie artystów w trudnym czasie pandemii. Cykl zainauguruje koncert zespołu Trebunie-Tutki, który odbędzie się 2 sierpnia w Warszawie. A o całym projekcie opowie m.in. Mamadou Diouf, który odpowiada za jego program artystyczny.

*** 

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Danuta Wachowska z Łódzkiego Domu Kultury

Data emisji: 28.07.2020

Godzina emisji: 15.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak