Jan Marzec, lasowiacki multitalent

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 16:12
- 14 lat miałem, gdy zacząłem się uczyć grać. To był bardzo trudny okres, bo mieszkałem na wsi, w której nie było prądu, radia, telewizora. Muzykę można było czasem tylko usłyszeć na zabawach - wspominał 84-letni dziś skrzypek, jeden z najznakomitszych instrumentalistów z okolic Puszczy Sandomierskiej i Kolbuszowej.
Klarnecista Jerzy Wrona i skrzypek Jan Marzec. Występ Kapeli Ludowej Niwa z Niwisk na Nowej Tradycji 2016
Klarnecista Jerzy Wrona i skrzypek Jan Marzec. Występ Kapeli Ludowej Niwa z Niwisk na Nowej Tradycji 2016Foto: Grzegorz Śledź PR2

Jan Marzec urodził się w 1936 r. w Kosowach. Gry na skrzypcach zaczął się uczyć, kiedy stryj przywiózł mu z Niemiec skrzypce. Równolegle uczył się też gry na trąbce w orkiestrze dętej w Kolbuszowej. Do czasu pójścia do wojska często grał na skrzypcach podczas wesel i zabaw w okolicy.


Posłuchaj
18:10 _PR2_AAC 2020_07_13-15-25-54 Jan Marzec.mp3 Wspomnienia Jana Marca z Niwisk (Dwójka/Źródła)

 

- Myślałem o muzyce stale, stryj widział u mnie tę żarliwość i chęć do nauki, przywiózł dla mnie z Niemiec skrzypce. Odżyłem. Jednego czasu poszedłem do Kolbuszowej sprzedać króliki na jarmarku, widzę wywieszkę "Przyjmiemy chętnych do nauki gry do orkiestry"... Zapisałem się, miałem 14 i pół roku, Było ciężko, mieszkaliśmy w stajni, z bydłem, nie było za co roweru kupić, więc raz w tygodniu szedłem 14 km w jedną stronę do Kolbuszowej - wspominał muzyk. W tej orkiestrze był aż do pójścia do wojska, zarabiał też, grywając po weselach. 


Jan Marzec w wojsku, obok klęczy przyszły kapelmistrz orkiestry w Nowym Sączu
1955-1959 Jan Marzec w wojsku, obok klęczy przyszły kapelmistrz orkiestry w Nowym Sączu 1955-1959

Wojsko ostudziło nieco jego zapał do tego instrumentu: Jan Marzec dostał się do wojskowej orkiestry dętej, gdzie grał na tenorze i saksofonie, na tyle że chcieli zatrudnić go jako profesjonalnego muzyka. Wrócił jednak do rodzinnej wsi, gdzie grywał zarobkowo w lokalach oraz w kolbuszowskiej orkiestrze dętej. Później został dyrektorem Ośrodka Kultury w Niwiskach, gdzie uczył gry na różnych instrumentach. W tym czasie powrócił również do skrzypiec, a jego wzorem do naśladowania został słynny skrzypek Stanisław Czachor, z którym grywał przez kilkanaście lat. Jan Marzec wielokrotnie był laureatem Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Występował także podczas festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" (2012). Jest założycielem kapeli ludowej Niwa z Niwisk, która gra tradycyjną muzykę lasowiacką. W repertuarze kapeli znajdują się charakterystyczne dla Lasowiaków czy Rzeszowiaków równe i tramelki oraz oberki, polki i chodzone. W 2016 roku Jan Marzec z Kapelą "Niwa" wystąpił na koncercie "Muzyka Źródeł - Lasowiacy". 

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Jan Marzec (muzyk)

Data emisji: 13.07.2020

Godzina emisji: 15.15


Czytaj także

Żur, czarne chusty i wyłączone radia. Wielki Post u Lasowiaków

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 14:06
- Jak popiołek na głowę poszedł, to już się zakładało tylko ciemne ciuchy, a w Wielki Piątek nie do pomyślenia było, żeby babka wyszła z domu z gołą głową, bez chusty - o wielkopostnych zwyczajach opowiadały w Dwójce mieszkanki lasowiacki wsi Niwiska i Mazury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Cebula: trzymam się skrzypiec

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 08:03
Wybitny muzyk z regionu lasowiackiego zmarł wczoraj, 7 listopada. W "Źródłach" przypomnieliśmy jego wywiad dla Polskiego Radia i liczne nagrania, m.in. z koncertu "Muzyka Źródeł" zarejestrowane na festiwalu Nowa Tradycja z 2016 roku.
rozwiń zwiń