"Powiślaki" i muzyka ludowa dawnego Mazowsza

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 12:00
O dawnych zwyczajach weselnych na Mazowszu opowiadali muzycy kapeli "Powiślaki". W "Źródłach" posłuchaliśmy wspomnień jej członków: zmarłego w 2018 roku harmonisty Mariana Wiącka, skrzypka Stefana Nowaczka i bębnisty Henryka Kowalczyka. Pojawiły się także nagrania zespołu z roku 2008 roku.
Audio
  • Kapela Powiślaki wspomina dawne grania na weselach (Dwójka/Źródła)
Marian Wiącek
Marian WiącekFoto: Magdalena Tejchma

- Grywałem kiedyś na wiejskich weselach. W czasie oczepin para młoda stawała przy stole, na stole stał talerz przykryty serwetką i każdy podchodził w kolejce i kładł pieniążki w darze dla młodych pod tą serwetkę. Nie było kopert i każdy widział, co kto daje - tłumaczył harmonista Marian Wiącek. - Orkiestra grała wtedy przeważnie w kółko utwór "Chmiel" trwało to czasem i cztery godziny. W tym czasie były przyśpiewki, sprowadzano też cielęta, krowy i owce dla zgrywu. Czasami brano młodych na wóz i wywożono ich gdzieś za wieś wraz z harmonistą i skrzypkiem. Było inaczej, bardzo wesoło.

- Przy talerzu na stole stał też kieliszek i butelka wódki. Każdy kto położył pieniądze na talerz wypijał kielicha, a kto lubiał sobie wypić to i dziesięć razy podchodził. Takie to były oczepiny, pląsy je nazywano - dodał Stefan Nowaczek. - Rzucano sobie wianek panny młodej, rzucano też krawat młodego. Ten, kto go złapał miał w danym roku przestać być stanu wolnego i ożenić się lub wyjść za mąż. Takie były te obrzędy, strasznie długie. Gdy się skończyło, pieniądze zawijano w serwetkę, a talerz rozbijano o podłogę, tłukło się go na szczęście.

Po oczepinach muzycy mogli się posilić, po czym ruszali grać dalej wesele. Tańczono oberki, polki. - Końca nie było. To były dwudniowe wesela; niedziela i poniedziałek. W poniedziałek, aby rozbawić niewyspane towarzystwo,  muzycy wchodzili na słomiany dach stodoły, wsadzali czasem nawet tam wóz i grali na tym wozie - dodał Henryk Kowalczyk.

W audycji także posłuchaliśmy nagrań z nowych płyt grupy Tamikrest "Tamotait", a także albumów duetu Jorgosa Skoliasa i Jarosława Bestera "Rebetiko Polonico" i Mehehe "Ciemnienie", które zajęły trzecie miejsce ex aequo w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2019.

***

Tytuł audycji: "Źródła" 

Prowadził: Kuba Borysiak
     
Data emisji: 7.04.2020

Godzina emisji: 15.15

gs


Czytaj także

Odszedł Tadeusz Lipiec z Wygnanowa

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 08:00
W poniedziałkowych "Źródłach” pożegnaliśmy znakomitego harmonistę radomskiego, laureata wielu nagród, m.in. Nagrody im. Oskara Kolberga "za zasługi dla kultury ludowej" w roku 2018, którą zdobył ze swoją kapelą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bluegrass. Wiejska wirtuozeria

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 02:00
W "Nokturnie" zapraszaliśmy słuchaczy na spotkanie z najlepszymi bluegrassowymi aranżacjami i artystami ostatnich dwóch dekad. 
rozwiń zwiń