Mirosław Nalaskowski i muzyczne tradycje Suwalszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 07:00
W magazynie "Źródła" spotkaliśmy się z muzyką tradycyjną Suwalszczyzny. Naszym gościem był Mirosław Nalaskowski - wielka i uznana postać tego regionu, laureat nagrody im. Oskara Kolberga, instruktor i opiekun wielu zespołów pięciu subregionów Suwalszczyzny.
Audio
  • Mirosław Nalaskowski w "Źródłach" (Dwójka/Źródła)
W Źródłach Mirosław Nalaskowski i prowadząca audycję Maria Baliszewska
W "Źródłach" Mirosław Nalaskowski i prowadząca audycję Maria Baliszewska Foto: Grzegorz Śledź

Suwalszczyzna to kraina lasów i jezior, pełna muzyki, przede wszystkim pieśni śpiewanych przez kobiety i mężczyzn, chętnie solo, ale też w zespołach. Trzydzieści lat temu zespołów tradycyjnych było znacznie mniej, a muzyka ludowa ukryła się w lasach. Mirosław Nalaskowski - znawca muzyki ludowej północnej Polski - wydobywał ją powoli z pamięci i serc.

- Jestem klasycznym krzyżakiem, urodziłem się w Toruniu. Tam się częściowo wyedukowałem i funkcjonowałem w środowiskach muzyki klasycznej. Elementy muzyki ludowej na tych terenach przepadły dość wcześnie. Grałem tam przez dziesięć lat w kapeli ludowej. Rozpocząłem grę mając lat dwanaście i była to dla mnie nie lada atrakcja – wspominał Mirosław Nalaskowski - Zacząłem studiować na muzykologii poznańskiej i jednocześnie trafiłem na muzykologiczny obóz w Augustowie. Posłuchałem tam lokalnych nagrań, zaśpiewanych przez kobiety po rusku, na głosy. Materiałów na ten temat nigdzie nie było, ale było spore zainteresowanie tym tematem studentów muzykologii, etnografii, językoznawstwa i historii sztuki. Zmontowaliśmy dwudziestoosobową grupę studencką i w ramach studenckich obozów naukowych pojechaliśmy w 1981 roku do tamtejszych staroobrzędowców na badania i rejestrację. Z tych dwóch obozów powstało sześć prac magisterskich. Po kilku latach przeniosłem się do Suwałk na stałe.

Były to lata osiemdziesiąte. Suwalskie w tamtych czasach było bardzo egzotyczne dla muzykologa. Dwie trzecie województwa powstało na ziemiach odzyskanych i niosło ze sobą nieuświadomione własne tradycje i perspektywy kulturowe. Ludność przyjechała tam z Kresów Wschodnich, Wileńszczyzny i Grodzieńszczyzny, przybyli tam przesiedleńcy z Akcji "Wisła" w 1947 roku. Istniała również migracja po sąsiedzku z przeludnionych i zniszczonych wsi.

W audycji słuchaliśmy m.in. zespołu Pogranicze z Szypliszk i Anny Andruszkiewicz z Wizajn, zespołu z Rakowicz, Józefy Wasilczyk, zespołu z Lipska nad Biebrzą i kapeli Racisów.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Maria Baliszewska

Gość: Mirosław Nalaskowski (muzyk, instruktor, animator  i instruktor  tradycyjnych zespołów muzycznych)

Data emisji: 3.03.2020

Godzina emisji: 15.15


gs

Czytaj także

Krak, Wanda, zmory i dziwożony. O czym naprawdę mówią ludowe bajki?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 15:58
Kompendium wiedzy na ten temat jest "Słownik polskiej bajki ludowej" prof. Violetty Wróblewskiej, poświęcony naszej rodzimej bajce ludowej – jej tra­dyc­jom, tema­tyce, formom, naj­po­pu­lar­niej­szym wątkom i motywom oraz badaczom bajki i bajarzom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cześć tobie, mistrzu!

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 16:00
"Niech pieśń twa płonie, niech budzi serca po wieczysty czas, któż dziś twą lutnie pochwyci w dłonie, kto twoim laurem otoczy skronie i z twoją pieśnią stanie wśród nas?"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolędy prawosławne i pieśni kolędnicze

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 08:35
W audycji posłuchaliśmy kolęd z nowej płyty "Dikandy" i porozmawialiśmy o ich orientalnym charakterze z Anną Witczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ród Gąsieniców-Giewontów na Podhalu

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 08:00
Głównym tematem magazynu "Źródła" był podhalański ród Gąsieniców-Giewontów - porozmawialiśmy z Agnieszką Gąsienicą-Giewont o historii rodziny i jej najważniejszych przedstawicielach muzycznych.
rozwiń zwiń