Stara Tradycja 2020 - w tym roku w nowej formule

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 06:00
W "Źródłach" do udziału w konkursie zapraszała Aleksandra Rózga, koordynatorka tegorocznej edycji.
Audio
  • Stara Tradycja 2020 - w tym roku do tańca (Dwójka/Źródła)
Zabawa podczas festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2013
Zabawa podczas festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata” 2013Foto: Artur Cieszewski, materiały prasowe festiwalu Wszystkie Mazurki Świata

Konkurs Stara Tradycja organizowany jest przez Fundację Wszystkie Mazurki Świata w ramach odbywającego się w Warszawie Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2020. Konkurs zmienił formułę, w tym roku będzie miał charakter koncertu do tańca i będzie wyjątkową okazją do sprawdzenia umiejętności gry i śpiewu artystów wyrosłych na źródłach polskiej muzyki ludowej przed wytrawną publicznością.

- Konkurs Stara Tradycja jest skierowany w tym roku do kapel, które zajmują się tańcem i prowadzą wydarzenia taneczne. Jest granica wiekowa, swoje zgłoszenia mogą składać uczestnicy, którzy nie ukończyli czterdziestego czwartego roku życia - tłumaczyła koordynatorka wydarzenia, Aleksandra Rózga. - W tym roku najważniejszy będzie taniec. Publiczność i uczestnicy z niecierpliwością zawsze czekali by jak najszybciej zabrać krzesła z sali i zatańczyć, brać czynny udział w koncertach. Tegoroczna formuła jest eksperymentem. Dla mnie jest to jedno wielkie święto!

Poza tym formuła konkursu nie zmienia się bardzo diametralnie. Spośród nadesłanych zgłoszeń Zarząd Fundacji Wszystkie Mazurki Świata wybierze pięć zespołów, które zagrają 21 kwietnia 2020. Celem Starej Tradycji jest niezmiennie promowanie młodych muzyków i śpiewaków i poszukiwanie nowych form obecności muzyki tradycyjnej we współczesnej kulturze.


***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Aleksandra Rózga (koordynatorka konkursu Stara Tradycja 2020)

Data emisji: 26.02.2020

Godzina emisji: 15.15


gs

Czytaj także

Dawne bożonarodzeniowe i kolędnicze zwyczaje w Kieleckiem

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 16:00
W "Źródłach" posłuchaliśmy archiwalnych rozmów z mieszkańcami okolic Bodzentyna. Pojawiły się oryginalne opowieści m.in. o wigilii i związanych z nią przesądach, o “etykiecie” pierwszego dnia świąt, o kolędnikach (m.in. turoniarzach, kłapoczach) chodzących od dnia św. Szczepana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Draby noworoczne

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 09:00
W "Źródłach" porozmawialiśmy z Czesławem Majewskim z grupy kolędniczej z Mystkowa, poznaliśmy także ponad 110-letnia historię wiejskiego zespołu teatralnego z Szalowej na Pogórzu, o której opowiadał jego kierownik, Stanisław Gawlik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podsumowanie 48. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 15:48
We wtorkowych "Źródłach" porozmawialiśmy ze zdobywcami Grand Prix Złotego Turonia - grupą kolędniczą "Żywa szopka" z Lubomierza oraz jednymi spośród zdobywców pierwszych nagród - grupą "Z Turoniem" z Trzebuni.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dudaski Tłusty Czwartek

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 07:00
Święto dudziarzy z Polski i z Europy po raz kolejny odbędzie się w Zakopanem. O idei wydarzenia oraz o ciekawostkach związanych z dudami opowiadał jeden z organizatorów wydarzenia, zakopiański dudziarz Szymon Bafia.  
rozwiń zwiń