Kazimierz Kolasa - akordeonista jakich mało

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 11:15
W "Źródłach" spotkaliśmy się z Kazimierzem Kolasą z Nikisiałki Dużej w Świętokrzyskiem.
Audio
  • Spotkanie z muzykiem ludowym Kazimierzem Kolasą (Dwójka/Źródła)
Kazimierz Komasa (pierwszy z prawej).
Kazimierz Komasa (pierwszy z prawej).Foto: Z archiwum Jana Komasy

6 zespół Tęgie chłopy ze Stanisławem Witkowskim.jpg
Tęgie Chłopy, "Dansing"

Jak przyznawał w rozmowie z Kubą Borysiakiem i Magdaleną Tejchmą akordeonista z Nikisiałki Dużej koło Opatowa, kiedyś na zabawach i weselach grało się dużo melodii ludowych, ale za bardzo ich nie lubił. - Zawsze się jakieś osoby znalazły, że chciały takich melodii. Potem to już żeśmy swoje melodie grali. A zacząłem, bo ojciec w domu grał, na trąbce. Kupił mi akordeonik taki na 32 basy, jak miałem 15 lat, to tu chodziłem na lekcje - opowiadał muzyk, pokazując zdjęcia ze swojego archiwum. 

Kazimierz Kolasa urodził się roku 1934 w Nikisiałce Dużej koło Opatowa i tam też mieszka całe życie. Oprócz swojej kapeli grywał też ze swoim ojcem, a także znanymi w okolicy muzykantami, między innymi słynnymi w okolicy braćmi Witkowskimi. W swoim repertuarze ma charakterystyczne dla Kielecczyzny melodie ludowej, czyli chłopy. Od tych melodii swoją nazwę wziął zespół Tęgie Chłopy.

***

Tytuł audycji: "Źródła" 

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Kazimierz Kolasa (muzyk ludowy)

Data emisji: 22.01.2020

Godzina emisji: 15.30

at


Czytaj także

Strzały z bata i inne barwne zwyczaje kolędnicze

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 15:00
We wtorkowych "Źródłach" spotkaliśmy się z artystami, którzy w niezwykle wyrazisty sposób podtrzymują w Polsce tradycję kolędowania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkanie z mistrzami z Radomskiego i Stefanem Maziarczykiem

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 06:00
- Muzyka ludowa to nigdy nie zginie, była, jest i będzie - mówił w audycji w archiwalnej rozmowie nieodżałowany muzyk Piotr Gaca. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Demony Kociewia spisane przez etnografów

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 09:58
W sobotnim “Poranku Dwójki”..."Kociewskie demony ludowe”, czyli etnograficzna książka z antropomorficzno-postmodernistyczną refleksją. Znajduje się w niej wiele opowieści, które przetrwały w pamięci Kociewiaków do początku XX wieku i zostały spisane przez etnografów badających demonologię ludową tego regionu.
rozwiń zwiń