X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Archiwum folkloru kieleckiego Piotra Gana

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 09:00
Gościem audycji był Piotr Baczewski - fotograf, dokumentalista, popularyzator muzyki tradycyjnej z Fundacji Muzyka Zakorzeniona. Porozmawialiśmy o Piotrze Ganie - badaczu wiejskiej i małomiasteczkowej Kielecczyzny i Ziemi Radomskiej.
Audio
  • Piotr Baczewski opowiada o Archiwum Piotra Gana (Dwójka/Źródła)
Kapela Ryszarda Kądzieli z Ruszczy.
Kapela Ryszarda Kądzieli z Ruszczy.Foto: Piotr Gan/ PME Syg. Arch. PME N. 3129-2

W "Źródłach" opowiedzieliśmy o działaniach rozpoczętych przez Fundację Muzyka Zakorzeniona w 2016 roku, czyli o digitalizowaniu, archiwizowaniu, opracowywaniu i upublicznianiu notatek, tekstów i fotografii zebranych w czasie niezliczonych podróży Piotra Gana.

- Piotr Gan często podróżował ze swoją żoną, która bardzo go wspierała w poszukiwaniach, nawet finansowała jego wyprawy etnograficzne. Ich miłość do Kielecczyzny zaowocowała ogromnymi zbiorami muzyki. Jego pierwszy kontakt z radiem okazał się ogromną fascynacją tym medium. Popularyzował dzięki niemu muzykę ludową do późnych lat osiemdziesiątych - tłumaczył Piotr Baczewski. - Mało jest zdjęć samego Piotra Gana, raczej to on fotografował ludzi grających i śpiewających.

Przedstawiliśmy także ciekawe historie związane ze współczesnymi badaniami śladami badań terenowych największego badacza Kielecczyzny i Ziemi Radomskiej.

- Dzięki działalności Piotra Gana można zaobserwować wpływy jakie na muzykę ludową wywierały orkiestry dęte i ruch ludowy, który niósł światełko oświaty. Były chóry, kapele, orkiestry, muzyka pod ich wpływem ciągle się zmieniała. Innym czynnikiem było to, że w wielu miasteczkach w szkołach muzyki nauczali żydzi. Polacy często grali na żydowskich weselach. Muzyki tej u Gana nie jest dużo, ale można znaleźć kilka żydowskich melodii, które zagrały polskie kapele z polskimi słowami. Relacje polsko-żydowskie opisane są w części archiwum złożonej z notatek i artykułów badacza. Na przykład Kapela Rafalskiego o lutniczych tradycjach zaopatrywała żydowskie kapele w basy.

Piotr Gan fascynuje również współczesnych muzyków, mieliśmy tego dowód na koncercie 25-lecia RCKL-u. - Myślę, że wiele dobrych rzeczy nie wydarzyłoby się, gdyby nie Gan - dodał prezes Fundacji Muzyka Zakorzeniona.


***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadzili: Patrycja Zisch Adam Strug 

Data emisji: 16.01.2020

Godzina emisji: 15.15

gs


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kostas Mountakis, strażnik greckiej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 12:00
W audycji przybliżaliśmy postać i twórczość Kostasa Mountakisa, greckiego muzyka i śpiewaka, popularyzatora tradycyjnej muzyki greckiej, szczególnie kreteńskiej. Mountakis jest bardzo zasłużony dla popularyzacji liry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starożytne źródła Bożego Narodzenia

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 16:00
W czwartek 26 grudnia Adam Strug opowie o genezie święta Bożego Narodzenia i kontrowersjach z nim związanych. Okazuje się bowiem, że nie wszyscy chrześcijanie przyłączają się do obchodów, a to za sprawą jego pogańskiej proweniencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wokalny ul. Świąteczne brzmienie greckich cerkwi

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 13:00
- To muzyka chrześcijańskiego nieba. Jak świat światem to muzyka konsekrowanych i dopiero przez nich praktykowana spływa na wyznaczonych przez nich świeckich. Nigdy odwrotnie! – tłumaczył Adam Strug. - By tej uszczęśliwiającej wizji doświadczyć, trzeba skupienia i wyłączności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z kolędą od domu do domu

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 11:30
Zwłaszcza na południu Polski, bo tam przenieśliśmy się w "Kiermaszu pod kogutkiem", aby posłuchać opowieści kolędniczych Jerzego Woźniaka, Adama Kwoki i Władysława Cebuli.
rozwiń zwiń