Tołhaje: Andy Warhol był Łemkiem

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 10:30
W piątkowych "Źródłach" zapraszaliśmy na spotkanie z zespołem Tołhaje, laureatem drugiej nagrody w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" w 2001 roku. Odwiedzili nas Marysia Jurszczyszyn, wokalistka Tołhajów, oraz Piotr Rychlec, akordeonista i klawiszowiec zespołu.
Audio
  • Marysia Jurszczyszyn i Piotr Rychlec z zespołu Tołhaje opowiadają o powstaniu płyty „Mama Warhola” (Dwójka/Źródła)
Tołhaje
TołhajeFoto: mat. pras.

Formacja powstała w 2000 roku i od tej pory, tak jak legendarni beskidzcy zbójnicy, od których wzięli nazwę, Tołhaje grasują po ludowej muzyce Bieszczad i okolic, łowiąc w niej to, co najlepsze i najciekawsze. Inspiracje czerpią głównie z bogatej, choć nieco zapomnianej tradycji Bojków i Łemków, którą odważnie splatają ze współczesnymi brzmieniami i dojrzałą improwizacją. W audycji porozmawialiśmy o nominowanym do Fryderyka najnowszym albumie Tołhajów "Mama Warhola", który odkrywa tajemnicę słowiańskiego pochodzenia wielkiego Andy’ego Warhola.

- Ludzie są bardzo zdziwieni, słysząc, że Andy Warhol ma swoje korzenie tuż przy granicy z Polską i że był Łemkiem - mówiła w "Źródłach" Marysia Jurszczyszyn, wokalistka Tołhajów.

U źródeł powstania płyty "Mama Warhola" leżą archiwalne nagrania ludowych pieśni z Beskidów śpiewane przez Julię Warcholę, matkę słynnego artysty. Posłużyły one Tołhajom jako niezwykła inspiracja do stworzenia nowej, unikalnej wartości muzycznej.

- Na nagrania matki Warhola trafiliśmy przypadkowo. Nasz słowacki przyjaciel Milan Durnak spytał kiedyś nas, czy wiemy, że istnieją nagrania matki Andy'ego. Nie wiedzieliśmy, że taka płyta w ogóle istnieje. Nagrania spoczywały w Muzeum Andy'ego Warhola na Słowacji i postanowiliśmy zdobyć pozwolenie na wykorzystanie tego materiału - wspominał Piotr Rychlec, akordeonista i klawiszowiec zespołu.

Zespół Tołhaje będzie obchodził niedługo dwudziestolecie istnienia. Jakie ma plany na przyszłość? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Piotr Kędziorek

GościeMarysia Jurszczyszyn i Piotr Rychlec (muzycy Tołhajów)

Data emisji: 15.11.2019

Godzina emisji: 15.15

gs

Czytaj także

Józef Broda: ja mam swój obyczaj

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 16:45
Józef Broda, legendarny muzyk, budowniczy instrumentów, pedagog i społecznik, opowiadał  w "Źródłach" o kolędowaniu w Beskidzie Śląskim, ilustrując swoje klimatyczne opowieści grą na skrzypcach i śpiewem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uczeń Kmity – Marek Przewłocki

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 10:00
W piątkowych "Źródłach" rozmawialiśmy o inspiracjach kapeli Marka Przewłockiego oraz przypomnieliśmy projekt Maćka Sielickiego, z którym artysta wystąpił na Nowej Tradycji 2018.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bronisława Chmielowska, przekazicielka muzyki odzyskanej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 08:00
- Kiedyś dziewczyna nie poszła sama na zabawę, musiał po nią chłopak przyjść, żeby ją zabrać. Albo młodzi w większej grupie mogli razem iść na tańce - wspominała w "Źródłach" Bronisława Chmielowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pokrzyk - wilcza jagoda przyprawiona transem

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 15:58
- Jesteśmy z różnych okolic, ale znamy się z Krakowa. Postanowiliśmy grać melodie z miejsc, z których pochodzimy - zapowiadają muzycy trans-folkowej kapeli Pokrzyk, która wystąpi w ramach Festiwalu Muzyki Folkowej Grodzisk Folk Fest. 
rozwiń zwiń