Jak zrekonstruować śpiew Bagnoszy?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 14:00
Gościem "Źródeł" była Angelika Magier z Szóstki, etnomuzykolog, realizująca projekt "Badania nad tradycyjną kulturą muzyczną Bagnoszy i Bojarów Międzyrzeckich", oparty na badaniach terenowych prowadzonych na terenie gminy Drelów oraz miasta i gminy Międzyrzec Podlaski.
Audio
  • Angelika Magier opowiada o swoich fascynacjach muzyką Bagnoszy i Bojarów Międzyrzeckich (Dwójka/Źródła)
Angelika Magier
Angelika MagierFoto: Tak-to-tu

Angelika Magier ukończyła animację kultury w Siedlcach oraz etnomuzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorką publikacji na temat historii i kultury Międzyrzecczyzny. Od zawsze interesowała się historią i tradycjami muzycznymi terenów tzw. Bagnoszy, pasjonuje się też śpiewem białym. Spotkaliśmy się z nią na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

- Śpiewam tradycję z której pochodzę. To rekonstrukcja, ponieważ znam te pieśni z nagrań, nie z przekazu bezpośredniego. Metodą prób i błędów i na podstawie wiedzy etnomuzykologicznej staram się kontynuować tradycję przodków - mówiła w „Źródłach” Angelika Magier. – Pieśni Bagnoszy wyróżniają się na mapie południowego Podlasia, nie zajmowali oni dużego terenu, ale mają tu swoje szczególne miejsce. Ich śpiew charakteryzuje się bardzo delikatną emisją głosu. Pieśni te cechuje delikatność, liryczność i nośność po naszych równinach i bagnach. Mają również naleciałości pieśni leśnych, ale od np. Kurpiowszczyzny odróżniają się tym, że nie stosowano w nich krzyku.

Najbardziej znane śpiewaczki tego regionu to Katarzyna Filipiuk ze Styrzyńca, Irena Us z Leszczanki i Franciszka Marczukowa z Drelowa. W audycji posłuchaliśmy opowieści o najstarszych mieszkańcach regionu, rekonstrukcje pieśni w wykonaniu autorki oraz nagrania archiwalne zarejestrowane przez Angelikę Magier podczas wyjazdów terenowych.

Czym fascynowała się bohaterka audycji zanim spotkała pieśni Bagnoszy? Czy Bagnosze to odłam Bojarów Międzyrzeckich?  Zachęcamy do odsłuchania podcastu.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Angelika Magier (etnomuzykolog)

Data emisji: 3.10.2019

Godzina emisji: 15.15

gs

Czytaj także

Ludwik Młynarczyk: muzykę trzeba omaszczyć uczuciem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 11:00
- Melodie w muzyce podhalańskiej i orawskiej różnią się od siebie. Pieśni orawskie znamy dzięki Emilowi Mice - mówił w "Źródłach" muzyk z Kiczorów koło Lipnicy Wielkiej, Ludwik Młynarczyk. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Bieńkowski przedstawia "Pięciu od Bogusza"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 16:00
Książka z płytą „Pięciu od Bogusza”, stanowią zapis poszukiwań śladów pamięci o legendarnym skrzypku Janie Boguszu, nauczycielu pięciu wielkich kajockich muzyków: Piotra Gacy, Tadeusza Jedynaka, Józefa Papisa, Józefa Zarasia i Stanisława Ziei.
rozwiń zwiń
Czytaj także

V Turniej Muzyków Prawdziwych w Szczecinie

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 13:46
Turniej, jak co roku, przyciąga wielu artystów związanych ze sceną muzyki tradycyjnej i folkowej. O jego istocie w "Źródłach" rozmawialiśmy z Dorotą Serwą, dyrektorem Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, głównym organizatorem imprezy.
rozwiń zwiń