Grodzisk Folk Fest - multikulti Zachodniego Mazowsza

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 14:18
Gościem magazynu był Maciej Kierzkowski, muzyk i animator kultury. Wspólnie zaprosiliśmy Państwa na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Folkowej Grodzisk Folk Fest w Grodzisku Mazowieckim.
Audio
  • Rozmowa z Maciejem Kierzkowskim, który zapraszał na Grodzisk Folk Fest i Zofią Szmajdą-Mierzwicką, kujawską hafciarką i śpiewaczką, laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga w 1997 roku (Dwójka/Źródła)
Grupa Pokrzyk będzie gościem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Folkowej Grodzisk Folk Fest w Grodzisku Mazowieckim.
Grupa Pokrzyk będzie gościem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Folkowej “Grodzisk Folk Fest” w Grodzisku Mazowieckim.Foto: materiały promocyjne festiwalu

Festiwal Muzyki Folkowej Grodzisk Folk Fest w Grodzisku Mazowieckim odbędzie się 4,5 i 11 października.

 - Organizujemy ten festiwal jako fundacja Akademia Profil we współpracy z miejscowym ośrodkiem kultury. W tym roku spotkamy się już po raz piąty - opowiadał w "Źródłach” Maciej Kierzkowski, organizator festiwalu. - Przed nami dwie weekendowe odsłony. Przyjęliśmy formułę, która od kilku lat się sprawdza: wieczór taneczny połączony z kameralnymi koncertami śpiewaczymi w PKP Poczekalnia. Tu wystąpi zespół Pokrzyk. Przed nimi pojawi się Jarosław Kryśko, bandurzysta z Ukrainy. Część festiwalu odbędzie się w Mediatece, zupełnie nowym, nowoczesnym budynku Grodziska Mazowieckiego, a w nim zagra Ethno Quartet i trio senegalsko-polskie Sahel Blues. Nie zabraknie Adama Struga i Dziadów Kazimierskich, rockandrollowej kompani z Paprodziadem na czele.

Na wszystkie koncert jest wstęp jest bezpłatny. 

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Folkowej w Grodzisku Mazowieckim 2019, plakat Międzynarodowy Festiwal Muzyki Folkowej w Grodzisku Mazowieckim 2019, plakat

***

Poza tym w "Źródłach" przypomnieliśmy postać zmarłej w 2011 roku Zofii Szmajdy-Mierzwickiej, kujawskiej hafciarki i śpiewaczki przez lata związanej z Kapelą Spod Kowala, laureatki Nagrody im. Oskara Kolberga w 1997 roku.

Zofia Szmajda-Mierzwicka urodziła się w 1921 roku w Gajówce na Kujawach, mieszka zaś we Włocławku. Haftem zajmuje się od wczesnej młodości. Jej talent został dostrzeżony przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku podczas organizowanych przez nie konkursów i wystaw sztuki ludowej. Poczynając od 1948 roku Zofia Szmajda-Mierzwicka uczestniczyła we wszystkich imprezach konkursowych i wystawienniczych organizowanych przez muzea we Włocławku i Toruniu. W 1968 roku brała udział w konkursie „Malowane wnętrza i wzory sypane piaskiem” organizowanym przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, zdobywając nagrodę główną.

- Mała byłam to już haftowałam. Miałam do tego talent i chęć. Za Niemca miałam dobrze, karmili nas, ja w zamian robiłam im swetry i skarpety. Jestem krótkowidzem i pracuję bez okularów. Haftowanie pochłania dużo roboty, np. czepiec muszę robić cały miesiąc - wspominała Zofia Szmajda-Mierzwicka. - Stale mam robotę. Gdyby mi ktoś odebrał haft i kapelę to byłby koniec ze mną.

Jej hafty stanowią kontynuację tradycyjnego kujawskiego haftu białego. Były one prezentowane na wielu wystawach krajowych i zagranicznych (w Szwecji, Danii, Hiszpanii i w Rosji). Artystka z wielkim talentem wykonuje tradycyjne fartuchy i umiejętnie komponuje wzory w oparciu o kujawskie motywy. Projekty jej haftów zostały zakupione przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Zofia Szmajda-Mierzwicka to również utalentowana popularyzatorka folkloru kujawskiego. Tańczyła i śpiewała w Kapeli Ludowej „Spod Kowala”, wielokrotnie nagradzanej na festiwalach folklorystycznych. Jest również autorką kujawskich przyśpiewek. Swoje umiejętności twórcze przekazała córkom i wnukom.

Zapraszamy do odsłuchania podcastu audycji.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Maciej Kierzkowski (organizator Grodzisk Folk Fest), Zofia Szmajda-Mierzwicka (hafciarka i śpiewaczka ludowa)

Data: 27.09.2019

Godzina emisji: 15.15


gs

Czytaj także

Etnokraków/Rozstaje - różnorodność, zabawa, taniec

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 08:00
W Krakowie trwa jeden z ważniejszych festiwali muzyki tradycyjnej, folkowej i muzyki świata w Polsce Etnokraków/Rozstaje. W "Źródłach" swoimi wrażeniami z festiwalu podzielił się Tomasz Janas - publicysta i krytyk muzyczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

51. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 08:20
Piątkowe "Źródła" poświęciliśmy trwającemu w Zakopanem 51. Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru Ziem Górskich. W audycji relacja Patrycji Zisch z tego wydarzenia, oraz rozmowy z polskimi i zagranicznymi artystami: muzykami i twórcami ludowego rękodzieła prezentującymi swoją twórczość na Dolnej Równi Krupowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Numinosum Festival - wakacje w Kampinosie

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 08:10
W sobotnim “Poranku Dwójki”... Numinosum Festival - wydarzenie muzyczne i taneczne związane z tradycyjną muzyką: polską, francuską, węgierską, czeską i balfolkową.
rozwiń zwiń