51. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 08:20
Piątkowe "Źródła" poświęciliśmy trwającemu w Zakopanem 51. Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru Ziem Górskich. W audycji relacja Patrycji Zisch z tego wydarzenia, oraz rozmowy z polskimi i zagranicznymi artystami: muzykami i twórcami ludowego rękodzieła prezentującymi swoją twórczość na Dolnej Równi Krupowej.
Audio
  • Relacja Patrycji Zisch z 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (Dwójka/Źródła)
18.08.2019. Korowód zespołów folklorystycznych przeszedł ulicami Zakopanego w ramach 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.
18.08.2019. Korowód zespołów folklorystycznych przeszedł ulicami Zakopanego w ramach 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.Foto: PAP/Grzegorz Momot

Dzieje festiwalu sięgają czasów II Rzeczpospolitej, a jego rodowód można łączyć z koncepcją "Związku Ziem" wyrosłą na gruncie podhalańskiego regionalizmu, skonkretyzowaną w latach 20-tych XX w. przez Władysława Orkana. Proponowana przez niego koncepcja zakładała zjednoczenie wszystkich grup zamieszkujących polskie Karpaty, od Huculszczyzny aż po Beskid Śląski i stworzenie dla tak pojętego organizmu wspólnego programu rozwoju.

- Byłam na tym wydarzeniu po raz pierwszy. Zachwyciło mnie miejsce w którym odbywa się festiwal. Dolna Równia Krupowej, park w centrum Zakopanego, ma ze sceny plenerowej niesamowity widok na Giewont. Zachwyciła mnie tez profesjonalna organizacja, która nie zaszkodziła wrażeniu świeżości festiwalu - mówiła w „Źródłach” Patrycja Zisch. - Organizatorzy postanowili rozgraniczyć muzykę przedstawianą przez zespoły. W tym roku mieliśmy dwie kategorie: stylizowaną i tradycyjną. Festiwal ma zasięg międzynarodowy, ale mogliśmy też posłuchać naszej rodzimej muzyki tradycyjnej, np. Grupy śpiewaczej Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Kyczera" z Legnicy czy Grupy śpiewaczej Zespołu im. Klimka Bachledy, wystąpił też zespół Lumpeks, zdobywca nagrody na ostatnim Festiwalu Nowa Tradycja.

- Wydarzenia towarzyszące festiwalowi były rozsiane po całym Zakopanym. Mieliśmy możliwość odwiedzenia twórców w ich warsztatach. Mogliśmy również odwiedzić Czerwony Dwór gdzie odbywały się warsztaty np. garncarskie czy kowalskie - dodała Patrycja Zisch. 

Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem trwa do 24 sierpnia 2019 roku.

Zapraszamy do odsłuchania audycji.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Patrycja Zisch (RCKL), Albena Gieorgiewa (profesor w Instytucie Etnologii i Folklorystyki Bułgarskiej Akademii Nauk), Andrzej Budz (muzyk ludowy), Piotr Wróbel (kowal)

Data emisji: 23.08.2019

Godzina emisji: 15.15

gs/mat. prasowe


Czytaj także

Głosy z przeszłości - wspomnienia skrzypka Stefana Ostrowskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 09:00
W audycji przedstawimy sylwetkę pochodzącego ze Świętokrzyskiego Gniewięcina Stefana Ostrowskiego, wyjątkowego muzykanta, który swoje pierwsze szlify zdobywał we włościańskiej orkiestrze założonej pod koniec XIX wieku przez hrabiego Stanisława Łosia w Desznie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otwarta Pracownia Twórców Instrumentów startuje!

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 09:00
W ramach Jarmarku Świętej Cecylii - towarzyszącemu 51. Międzynarodowemu Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem działać będzie Otwarta Pracownia Twórców Instrumentów. Z tej okazji gościliśmy w studiu Piotra Piszczatowskiego, który opowiedział nam o tym wydarzeniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bracia Mocarscy i rewolucje w muzyce wiejskiej XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 15:56
- Początek wesela był bardzo ciężki, grało się bez przerwy. Dopiero około trzeciej nad ranem można było odpocząć - mówili w "Źródłach" członkowie Kapeli Bolesława Mocarskiego z Brzezinek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kult Matki Boskiej Zielnej

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 10:49
W audycji przyjrzeliśmy się mu z antropologicznego i etnograficznego punktu widzenia. Opowiadała o tym etnolog, Klaudia Pazdan.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Milo Kurtis: Kocham mieszać tradycje

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 10:00
Gościem audycji był legendarny muzyk Milo Kurtis, który już w tym tygodniu wchodzi wraz ze swoim zespołem Milo Ensemble do Studia im. Agnieszki Osieckiej, aby nagrać nową płytę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szansa na "Rozgłos”

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 11:00
W "Źródłach" zaproszenie do udziału w konkursie śpiewaczym “Rozgłos”, będącego kontynuacją wcześniejszej “Szansy na Oskara’. O konkursie opowiadała Julita Charytoniuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiktor Spisla: Taki jaki jestem, takim chcę zostać

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 12:00
W magazynie zagościł Wiktor Spisla, który opowiedział o wyjątkowości kultury Śląska Opolskiego. W "Źródłach" zaprezentowaliśmy nagrania pieśni w jego wykonaniu zarejestrowane podczas tegorocznego festiwalu w Kazimierzu.
rozwiń zwiń