Święto plonów w polskiej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 11:00
W "Źródłach" zaprosiliśmy na dalszą część opowieści o zwyczajach związanych ze świętem Matki Boskiej Zielnej. O tradycjach i wierzeniach związanych z tym dniem opowiadała Maria Bienias, mazowiecka śpiewaczka i twórczyni kwiatów z bibuły.
Audio
  • Maria Bienias opowiada o obchodach święta Matki Boskiej Zielnej na wsi (Dwójka/Źródła)
Rolniczka wiąże w snop skoszone zboże, rok 1974.
Rolniczka wiąże w snop skoszone zboże, rok 1974.Foto: Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

- Święto Matki Bożej Zielnej było świętem na wsi bardzo poważanym. Już przy koszeniu zboża ojciec mój, znajdując jakieś ładne kłosy, prosił, aby je zachować i podarować Matce Boskiej w bukiecie – mówiła w „Źródłach” Maria Bienias. - Cały bukiet ziela robiło się na bazie malutkiej główki kapusty, którą okładało się najpiękniejszymi ziołami, jakie udało się znaleźć na polach. Były one najróżniejsze, wkładano do niego nawet astry i  georginie, okręcone szeroką wstążką. Ziele zebrane święcił ksiądz w kościele zawsze o dwunastej.

Święto Wniebowzięcia to także według tradycyjnego kalendarza początek obchodów dożynkowych. Poznaliśmy więc zwyczaje związane ze świętem plonów w różnych regionach Polski.

Zachęcamy do odsłuchania podcastu audycji.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 16.08.2019

Godzina emisji: 15.15

at/gs


Zobacz więcej na temat: folklor kultura ludowa
Czytaj także

Głosy z przeszłości - wspomnienia skrzypka Stefana Ostrowskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 09:00
W audycji przedstawimy sylwetkę pochodzącego ze Świętokrzyskiego Gniewięcina Stefana Ostrowskiego, wyjątkowego muzykanta, który swoje pierwsze szlify zdobywał we włościańskiej orkiestrze założonej pod koniec XIX wieku przez hrabiego Stanisława Łosia w Desznie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka żywiecka głosem nowego pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 10:00
W magazynie zaprosiliśmy na spotkanie z młodymi beskidzkimi muzykami i budowniczymi instrumentów pasterskich: Marcinem Blachurą i Przemysławem Fickiem, którzy tworzą najlepszą obecnie kapelę dudziarską na Żywiecczyźnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bracia Mocarscy i rewolucje w muzyce wiejskiej XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 15:56
- Początek wesela był bardzo ciężki, grało się bez przerwy. Dopiero około trzeciej nad ranem można było odpocząć - mówili w "Źródłach" członkowie Kapeli Bolesława Mocarskiego z Brzezinek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kult Matki Boskiej Zielnej

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 10:49
W audycji przyjrzeliśmy się mu z antropologicznego i etnograficznego punktu widzenia. Opowiadała o tym etnolog, Klaudia Pazdan.
rozwiń zwiń