Skąd się bierze piękno litewskiej polifonii

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 16:01
Środowe "Źródła" spędziliśmy w towarzystwie Evaldasa Vyčinasa, litewskiego etnomuzykologa i lidera zespołu Visi, specjalizującego się w polifonicznych tradycyjnych pieśniach sutartines.
Audio
  • Evaldas Vyčinas, litewski etnomuzykolog i lider zespołu Visi, opowiadał o polifonicznych tradycyjnych pieśniach sutartines (Dwójka/Źródła)
Zespół Visi
Zespół VisiFoto: Kuba Borysiak

- Po litewski Visi znaczy „wszyscy”. Sutartinies były śpiewane w naszym zespole od samego początku. To najbardziej archaiczna podstawa muzyki litewskiej i wyjątkowy styl w europejskiej muzyce tradycyjnej. Z jednej strony mamy w tej muzyce polifonię, kanon, kontrapunkt, a z drugiej strony najbardziej charakterystyczne dla sutartinies są sekundy, dysonanse - opowiadał  Evaldas Vyčinas. – Rekonstrukcja dawnych obrzędów stała się obecnie bardzo modna na Litwie.

W audycji posłuchaliśmy także pieśni wielkopostnych w wykonaniu Eleny Leddy z jej płyty „Cantendi a Deus”. Album ten zajął drugie miejscie w jubileuszowym wydarzeniu Radiowego Centrum Kultury Ludowej, Plebiscycie 25/25.

Zapraszamy do odsłuchania audycji.

***

Tytuł audycji:  Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Evaldas Vyčinas (litewski etnomuzykolog i liderer zespołu Visi)

Data emisji: 17.04.2019

Godzina emisji: 15.15

gs


Czytaj także

Archaiczne brzmienie wiejskich basów

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 08:33
W "Źródłach" rozmawialiśmy o basach - instrumencie niegdyś powszechnym i spotykanym w wiejskich kapelach. 
rozwiń zwiń