Żegnamy Jana Zastawnego, kontrabasistę Kapeli Zastawnych

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 09:00
Rodzinna kapela Zastawnych z Brzostku na Pogórzu Jasielskim muzykuje od kilku pokoleń, w repertuarze mają przede wszystkim melodie po skrzypku Franciszku Zastawnym. W 2019 otrzymała Nagrodę im. Oskara Kolberga. W audycji wspominaliśmy zmarłego 19 stycznia Jana Zastawnego oraz muzykę kapeli.   
Audio
Jan Zastawny
Jan ZastawnyFoto: Katarzyna Niedźwiecka

Kapela Zastawnych z Brzostku na Pogórzu Strzyżowskim to przykład zespołu o długich tradycjach muzykowania w rodzinie, grają w niej synowie i prawnuk skrzypka Franciszka Zastawnego oraz muzykanci starszego i młodszego pokolenia z okolic - klarnecista Leszek, wnuk Leszka, Jakub, skrzypek Józef Śliwa z Huty Gogołowskiej i zmarły 19 stycznia kontrabasista Jan Zastawny. Jan wprowadził do zespołu wiele kolorytu, zarówno swoją grą jak i osobowością.

- Jak pamiętam świat, to mój tatuś grywał po weselach i zabawach. Kiedy tylko oczy otworzyłem, to przychodzili do niego muzykanci i grali – wspominał zmarły wczoraj basista, Jan Zastawny. – Jeśli tatuś grał wesele to zapraszał muzykantów, którzy grali razem z nim, robili sobie lekką próbę i szli na wesele. Mój pierwszy kontakt z muzyką to była gra na bębnie. Na moje pierwsze granie poszliśmy do Spichy na Woli Brzosteckiej na Wyskubku (darcie pierza). Ja poszedłem, poszedł tatuś i mój brat Tadek. Ale był problem, nie mogłem wziąć tego bębna na plecy, bo byłem za mały. Niósł go tatuś. To było moje pierwsze granie, mogłem mieć jakieś pięć i pół roku.

Jak opowiadał w audycji Jan Zastawny, w repertuarze mieli przede wszystkim polki i oberki, do tego walczyki, foxtroty, tanga czy sztajerki. Kapela Zastawnych jest jednym z laureatów nagród im. Oskara Kolberga. Jak wyglądała historia Kapeli Zastawnych? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magda Tejchma

Data emisji: 20.01.2020

Godzina emisji: 15.15

gs


Czytaj także

Kapela Braci Tarnowskich: co by się nie działo, to gramy z uśmiechem

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 16:13
- Czy idzie dobrze, czy źle, trochę się miną nadrobi, trochę gadką, przede wszystkim to całe granie jesteśmy uśmiechnięci i jakoś ta sympatia między ludźmi jest - mówił w archiwalnym nagraniu skrzypek ludowy Adam Tarnowski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dawniej wyglądało wesele w Nieznamierowicach?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 15:50
Jakie były pisane i niepisane obowiązki niektórych weselników? Jak można było przyśpiewać drużbie, drużkom i państwu młodym? Co śpiewało się do wianka? O tym opowiadały mieszkanki Nieznamierowic w nagraniu z początku lat 70., a towarzyszyła tym historiom muzyka Józefa Zarasia oraz autentyczne sceny z jednego z wiejskich wesel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z podróży po Kaliskiem: Marianna Filipiak

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 11:00
W audycji ze śpiewaczką Marianną Filipiak - urodzoną w 1920 roku! - z przysiółku Wilcze Ługi w powiecie Brzeziny rozmawiał Mateusz Raszewski z Kaliskiej Szkoły Tradycji.
rozwiń zwiń